Publicitate

MM SIB TRADE S.R.L.

CUI: 45607291 J2022000238328 SRL Sibiu, Municipiul Sibiu
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 45607291
Cod înmatriculare J2022000238328
EUID ROONRC.J2022000238328
Data înmatriculării 2022-02-09
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 4 ani
Salariați (2024) 10 angajați

Adresă

România, Sibiu, Municipiul Sibiu, LUPTEI, 38, 8, C, 3, 38, 550330

Țară: România
Județ: Sibiu
Localitate: Municipiul Sibiu
Stradă: LUPTEI
Număr: 38
Bloc: 8
Scară: C
Etaj: 3
Apartament: 38
Cod poștal: 550330

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 3.796.250 RON 3.796.250 RON 3.455.846 RON 307.576 RON 340.404 RON 730.803 RON 277.891 RON 452.912 RON 311.414 RON 420.586 RON 362.772 RON 44.591 RON 0 RON 1.197 RON 5
2024 5.021.599 RON 5.178.902 RON 5.106.564 RON 61.920 RON 72.338 RON 805.667 RON 361.912 RON 443.755 RON 300.726 RON 504.952 RON 259.929 RON 124.012 RON 0 RON 11 RON 10

Reprezentanți și administratori (2)

MÂNZAT DAN PAUL
administrator
Sibiu, România
Pagina administratorului
MICLE ŞTEFAN IONUŢ
administrator
Maramureş, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.88) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
Cifra de Afaceri 2024
5,02 M RON
Rezultat Net 2024
61,9 K RON
Total Active 2024
805,7 K RON
Scor Bonitate
55/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 55/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 3,80 M RON 5,02 M RON
Venituri totale 3,80 M RON 5,18 M RON
Cheltuieli totale 3,46 M RON 5,11 M RON
Rezultat net 307,6 K RON 61,9 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 6,25 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,88 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,36 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,12 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,60 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate361,9 K RON (44.9%)
Active circulante443,8 K RON (55.1%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri259,9 K RON
Creanțe124,0 K RON
Numerar59,8 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 19,32
Durata stocaj (zile) 19
Rotație creanțe (ori/an) 40,49
Durata încasare (zile) 9

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
1,4%
Marjă netă
1,2%
ROA
7,7%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 420,6 K RON 730,8 K RON 57,6%
2024 505,0 K RON 805,7 K RON 62,7%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

55
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Bună (> 30% din active) 20/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 3,80 M RON 5,02 M RON ▲ 32,3%
Rezultat net 307,6 K RON 61,9 K RON ▼ 79,9%
Total active 730,8 K RON 805,7 K RON ▲ 10,2%
Capitaluri proprii 311,4 K RON 300,7 K RON ▼ 3,4%
Datorii totale 420,6 K RON 505,0 K RON ▲ 20,1%
Lichiditate curentă 1,08 0,88 ▼ 18,4%
Marjă netă (%) 8,10 1,23 ▼ 84,8%
Scor bonitate 67 55 ▼ 17,9%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (61,9 K RON).
  • Scorul de bonitate de 55/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 6,25 M RON.

Riscuri identificate

  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate