Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SMN GREEN CONSTRUCTII S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Vrancea, Municipiul Focşani, ING. ANGHEL SALIGNY, 8, 620144
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 7.900 RON | 12.723 RON | 6.099 RON | 6.545 RON | 6.624 RON | 487.033 RON | 227.944 RON | 259.089 RON | 6.745 RON | 761 RON | 0 RON | 219.069 RON | 479.527 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 92.900 RON | 187.064 RON | 207.118 RON | −20.983 RON | −20.054 RON | 382.181 RON | 351.515 RON | 30.666 RON | −14.238 RON | 11.056 RON | 0 RON | 0 RON | 385.363 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 3.500 RON | 115.809 RON | 118.141 RON | −2.332 RON | −2.332 RON | 256.484 RON | 239.206 RON | 17.278 RON | −16.570 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 273.054 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 112.309 RON | 119.514 RON | −7.205 RON | −7.205 RON | 136.978 RON | 126.897 RON | 10.081 RON | −23.775 RON | 8 RON | 0 RON | 0 RON | 160.745 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (23)
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare
- 4689 Comerț cu ridicata specializat al altor produse n.c.a.
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4792 Intermedieri în comerțul cu amănuntul specializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5225 Activități de servicii logistice pentru transporturi
- 5226 Alte activități anexe transporturilor
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7330 Activități în domeniul relațiilor publice și al comunicării
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
Lideri din domeniu
Top companii din Vrancea, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4399 — Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
Top format din 38 companii din județul Vrancea. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2022–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−23.775 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−7.205 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,9 K RON | 92,9 K RON | 3,5 K RON | 0 RON |
| Venituri totale | 12,7 K RON | 187,1 K RON | 115,8 K RON | 112,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 6,1 K RON | 207,1 K RON | 118,1 K RON | 119,5 K RON |
| Rezultat net | 6,5 K RON | −21,0 K RON | −2,3 K RON | −7,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −2,2 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1.260,13 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1.260,13 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1.260,13 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 17.122,25 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 761 RON | 487,0 K RON | 0,2% |
| 2023 | 11,1 K RON | 382,2 K RON | 2,9% |
| 2024 | 0 RON | 256,5 K RON | 0,0% |
| 2025 | 8 RON | 137,0 K RON | 0,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,9 K RON | 92,9 K RON | 3,5 K RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 6,5 K RON | −21,0 K RON | −2,3 K RON | −7,2 K RON | ▼ 209,0% |
| Total active | 487,0 K RON | 382,2 K RON | 256,5 K RON | 137,0 K RON | ▼ 46,6% |
| Capitaluri proprii | 6,7 K RON | −14,2 K RON | −16,6 K RON | −23,8 K RON | ▼ 43,5% |
| Datorii totale | 761 RON | 11,1 K RON | 0 RON | 8 RON | – |
| Lichiditate curentă | 340,46 | 2,77 | – | 1.260,13 | – |
| Marjă netă (%) | 82,85 | -22,59 | -66,63 | – | – |
| Scor bonitate | 70 | 41 | 21 | 37 | ▲ 76,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2022, reflectând o contracție a activității.
- •Lichiditate curentă bună (1260.13), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (37/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2025.