Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
TANASIE ESCAVATOR CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Olt, Loc. Balş, Oraş Balş, NICOLAE BĂLCESCU, 150, 37, A, 10, 235100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 0 RON | 0 RON | 1.547 RON | −1.547 RON | −1.547 RON | 55.209 RON | 0 RON | 55.209 RON | −1.347 RON | 56.556 RON | 0 RON | 40.028 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 92.812 RON | 264.585 RON | 185.078 RON | 56.832 RON | 79.507 RON | 395.313 RON | 377.061 RON | 18.252 RON | 44.248 RON | 202.876 RON | 0 RON | 0 RON | 148.189 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 140.400 RON | 226.879 RON | 199.267 RON | 20.006 RON | 27.612 RON | 334.872 RON | 320.582 RON | 14.290 RON | 64.254 RON | 178.909 RON | 812 RON | 13.371 RON | 91.709 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Lideri din domeniu
Top companii din Olt, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0812 — Extracția pietrișului și nisipului; extracția argilei și caolinului
Top format din 20 companii din județul Olt. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.08) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 92,8 K RON | 140,4 K RON |
| Venituri totale | 0 RON | 264,6 K RON | 226,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 1,5 K RON | 185,1 K RON | 199,3 K RON |
| Rezultat net | −1,5 K RON | 56,8 K RON | 20,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 218,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,08 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,08 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,87 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 172,91 |
| Durata stocaj (zile) | 2 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 10,50 |
| Durata încasare (zile) | 35 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 56,6 K RON | 55,2 K RON | 102,4% |
| 2024 | 202,9 K RON | 395,3 K RON | 51,3% |
| 2025 | 178,9 K RON | 334,9 K RON | 53,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 92,8 K RON | 140,4 K RON | ▲ 51,3% |
| Rezultat net | −1,5 K RON | 56,8 K RON | 20,0 K RON | ▼ 64,8% |
| Total active | 55,2 K RON | 395,3 K RON | 334,9 K RON | ▼ 15,3% |
| Capitaluri proprii | −1,3 K RON | 44,2 K RON | 64,3 K RON | ▲ 45,2% |
| Datorii totale | 56,6 K RON | 202,9 K RON | 178,9 K RON | ▼ 11,8% |
| Lichiditate curentă | 0,98 | 0,09 | 0,08 | ▼ 11,2% |
| Marjă netă (%) | – | 61,23 | 14,25 | ▼ 76,7% |
| Scor bonitate | 27 | 55 | 55 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (20,0 K RON).
- •Scorul de bonitate de 55/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 218,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.