PETRUT BUSINESS SELECT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Cluj, Sat Rugăseşti, Comuna Caseiu, RUGĂŞEŞTI, 103, 407163
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 119.717 RON | 119.717 RON | 85.054 RON | 33.490 RON | 34.663 RON | 61.555 RON | 886 RON | 60.669 RON | 33.690 RON | 27.865 RON | 0 RON | 44.608 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2023 | 535.718 RON | 535.718 RON | 349.841 RON | 180.626 RON | 185.877 RON | 235.444 RON | 11.280 RON | 224.164 RON | 180.826 RON | 54.618 RON | 0 RON | 110.376 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2024 | 618.390 RON | 618.390 RON | 365.462 RON | 240.060 RON | 252.928 RON | 242.040 RON | 4.062 RON | 237.978 RON | 190.300 RON | 51.740 RON | 0 RON | 128.860 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2025 | 666.180 RON | 666.180 RON | 458.456 RON | 191.348 RON | 207.724 RON | 245.186 RON | 10.226 RON | 234.960 RON | 191.588 RON | 53.598 RON | 0 RON | 152.034 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8299 — Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Top format din 370 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2022–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 119,7 K RON | 535,7 K RON | 618,4 K RON | 666,2 K RON |
| Venituri totale | 119,7 K RON | 535,7 K RON | 618,4 K RON | 666,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 85,1 K RON | 349,8 K RON | 365,5 K RON | 458,5 K RON |
| Rezultat net | 33,5 K RON | 180,6 K RON | 240,1 K RON | 191,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 915,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,38 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 4,38 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,55 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 4,57 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,38 |
| Durata încasare (zile) | 83 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 27,9 K RON | 61,6 K RON | 45,3% |
| 2023 | 54,6 K RON | 235,4 K RON | 23,2% |
| 2024 | 51,7 K RON | 242,0 K RON | 21,4% |
| 2025 | 53,6 K RON | 245,2 K RON | 21,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 119,7 K RON | 535,7 K RON | 618,4 K RON | 666,2 K RON | ▲ 7,7% |
| Rezultat net | 33,5 K RON | 180,6 K RON | 240,1 K RON | 191,3 K RON | ▼ 20,3% |
| Total active | 61,6 K RON | 235,4 K RON | 242,0 K RON | 245,2 K RON | ▲ 1,3% |
| Capitaluri proprii | 33,7 K RON | 180,8 K RON | 190,3 K RON | 191,6 K RON | ▲ 0,7% |
| Datorii totale | 27,9 K RON | 54,6 K RON | 51,7 K RON | 53,6 K RON | ▲ 3,6% |
| Lichiditate curentă | 2,18 | 4,10 | 4,60 | 4,38 | ▼ 4,7% |
| Marjă netă (%) | 27,97 | 33,72 | 38,82 | 28,72 | ▼ 26,0% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 100 | 87 | ▼ 13,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2022, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (191,3 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.38), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 915,5 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2025.