Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SPERANTA GENERAL CONSTRUCT 2022 S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 6, Fabricii, 26B, 7, 73, 60825, 6, TRONSONUL N, ANSAMBLUL REZIDENTIAL QUADRA 2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 243.467 RON | 243.467 RON | 43.239 RON | 197.793 RON | 200.228 RON | 204.646 RON | 3.653 RON | 200.993 RON | 197.993 RON | 6.653 RON | 0 RON | 144.894 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 6.305.608 RON | 6.305.608 RON | 3.948.973 RON | 2.039.327 RON | 2.356.635 RON | 3.846.814 RON | 496.218 RON | 3.350.596 RON | 2.039.568 RON | 1.807.246 RON | 115.199 RON | 3.028.469 RON | 0 RON | 0 RON | 16 |
| 2024 | 4.868.669 RON | 4.868.669 RON | 2.903.692 RON | 1.638.026 RON | 1.964.977 RON | 5.528.408 RON | 391.703 RON | 5.136.705 RON | 3.677.594 RON | 1.850.814 RON | 0 RON | 4.734.560 RON | 0 RON | 0 RON | 15 |
| 2025 | 4.077.701 RON | 4.077.701 RON | 1.833.891 RON | 1.876.163 RON | 2.243.810 RON | 7.065.272 RON | 215.246 RON | 6.850.026 RON | 5.553.758 RON | 1.511.514 RON | 127.804 RON | 6.379.684 RON | 0 RON | 0 RON | 9 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (17)
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 4,673 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2022–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 243,5 K RON | 6,31 M RON | 4,87 M RON | 4,08 M RON |
| Venituri totale | 243,5 K RON | 6,31 M RON | 4,87 M RON | 4,08 M RON |
| Cheltuieli totale | 43,2 K RON | 3,95 M RON | 2,90 M RON | 1,83 M RON |
| Rezultat net | 197,8 K RON | 2,04 M RON | 1,64 M RON | 1,88 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 6,39 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,53 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 4,45 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,23 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 4,67 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 31,91 |
| Durata stocaj (zile) | 11 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,64 |
| Durata încasare (zile) | 571 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 6,7 K RON | 204,6 K RON | 3,3% |
| 2023 | 1,81 M RON | 3,85 M RON | 47,0% |
| 2024 | 1,85 M RON | 5,53 M RON | 33,5% |
| 2025 | 1,51 M RON | 7,07 M RON | 21,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 243,5 K RON | 6,31 M RON | 4,87 M RON | 4,08 M RON | ▼ 16,2% |
| Rezultat net | 197,8 K RON | 2,04 M RON | 1,64 M RON | 1,88 M RON | ▲ 14,5% |
| Total active | 204,6 K RON | 3,85 M RON | 5,53 M RON | 7,07 M RON | ▲ 27,8% |
| Capitaluri proprii | 198,0 K RON | 2,04 M RON | 3,68 M RON | 5,55 M RON | ▲ 51,0% |
| Datorii totale | 6,7 K RON | 1,81 M RON | 1,85 M RON | 1,51 M RON | ▼ 18,3% |
| Lichiditate curentă | 30,21 | 1,85 | 2,78 | 4,53 | ▲ 63,3% |
| Marjă netă (%) | 81,24 | 32,34 | 33,64 | 46,01 | ▲ 36,8% |
| Scor bonitate | 87 | 90 | 87 | 95 | ▲ 9,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2022, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,88 M RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.53), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 6,39 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2025.