SCM GLOBAL AUTO TECH S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Sat Ciorogârla, Comuna Ciorogârla, VIITORULUI, 13, 77055
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 128.500 RON | 131.249 RON | 43.048 RON | 86.914 RON | 88.201 RON | 92.071 RON | 0 RON | 92.071 RON | 87.114 RON | 4.957 RON | 0 RON | 51.400 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 295.101 RON | 298.398 RON | 188.460 RON | 107.312 RON | 109.938 RON | 171.396 RON | 15.318 RON | 156.078 RON | 108.215 RON | 63.181 RON | 0 RON | 79.650 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 333.360 RON | 336.110 RON | 204.340 RON | 127.542 RON | 131.770 RON | 187.185 RON | 22.344 RON | 164.841 RON | 133.058 RON | 54.127 RON | 3.299 RON | 158.646 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (17)
- 2899 Fabricarea altor mașini și utilaje specifice n.c.a.
- 2931 Fabricarea de echipamente electrice și electronice pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
- 3312 Repararea și întreținerea mașinilor
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerţ cu alte autovehicule
- 4520 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4532 Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4540 Comerţ cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 7490 Alte activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice n.c.a.
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 8219 Activităţi de fotocopiere, de pregătire a documentelor şi alte activităţi specializate de secretariat
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
9531 — Repararea și întreținerea autovehiculelor
Top format din 377 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 128,5 K RON | 295,1 K RON | 333,4 K RON |
| Venituri totale | 131,2 K RON | 298,4 K RON | 336,1 K RON |
| Cheltuieli totale | 43,0 K RON | 188,5 K RON | 204,3 K RON |
| Rezultat net | 86,9 K RON | 107,3 K RON | 127,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 457,2 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,05 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,98 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 3,46 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 101,05 |
| Durata stocaj (zile) | 4 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,10 |
| Durata încasare (zile) | 174 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 5,0 K RON | 92,1 K RON | 5,4% |
| 2024 | 63,2 K RON | 171,4 K RON | 36,9% |
| 2025 | 54,1 K RON | 187,2 K RON | 28,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 128,5 K RON | 295,1 K RON | 333,4 K RON | ▲ 13,0% |
| Rezultat net | 86,9 K RON | 107,3 K RON | 127,5 K RON | ▲ 18,9% |
| Total active | 92,1 K RON | 171,4 K RON | 187,2 K RON | ▲ 9,2% |
| Capitaluri proprii | 87,1 K RON | 108,2 K RON | 133,1 K RON | ▲ 23,0% |
| Datorii totale | 5,0 K RON | 63,2 K RON | 54,1 K RON | ▼ 14,3% |
| Lichiditate curentă | 18,57 | 2,47 | 3,05 | ▲ 23,3% |
| Marjă netă (%) | 67,64 | 36,36 | 38,26 | ▲ 5,2% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | 100 | ▲ 5,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (127,5 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.05), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 457,2 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.