Publicitate

GREEN CARE COSMETICS S.R.L.

CUI: 30350229 J2024005030235 SRL Ilfov, Oraş Voluntari
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 30350229
Cod înmatriculare J2024005030235
EUID ROONRC.J2024005030235
Data înmatriculării 2024-07-11
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 2 ani

Adresă

România, Ilfov, Oraş Voluntari, PIPERA, 141, 77190, VILA 125, CAMERA 2

Țară: România
Județ: Ilfov
Localitate: Oraş Voluntari
Stradă: PIPERA
Număr: 141
Cod poștal: 77190
Completare adresă: VILA 125, CAMERA 2

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 2.917.243 RON 3.258.727 RON 2.880.277 RON 313.115 RON 378.450 RON 2.868.131 RON 1.465.993 RON 1.402.138 RON 2.067.078 RON 960.883 RON 250.607 RON 1.145.930 RON 4.942 RON 164.772 RON 8
2024 2.242.640 RON 2.343.601 RON 2.137.897 RON 177.895 RON 205.704 RON 2.583.989 RON 1.242.611 RON 1.341.378 RON 1.592.799 RON 1.389.814 RON 268.268 RON 1.283.478 RON 0 RON 398.624 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

VLĂSCIANU DANA
administrator
Bucureşti, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.97) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
Cifra de Afaceri 2024
2,24 M RON
Rezultat Net 2024
177,9 K RON
Total Active 2024
2,58 M RON
Scor Bonitate
58/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 58/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 2,92 M RON 2,24 M RON
Venituri totale 3,26 M RON 2,34 M RON
Cheltuieli totale 2,88 M RON 2,14 M RON
Rezultat net 313,1 K RON 177,9 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 1,57 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,97 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,77 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată -0,15 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,86 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate1,24 M RON (48.1%)
Active circulante1,34 M RON (51.9%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri268,3 K RON
Creanțe1,28 M RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 8,36
Durata stocaj (zile) 44
Rotație creanțe (ori/an) 1,75
Durata încasare (zile) 209

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
9,2%
Marjă netă
7,9%
ROA
6,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 960,9 K RON 2,87 M RON 33,5%
2024 1,39 M RON 2,58 M RON 53,8%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

58
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Bună (marjă 5–10%) 20/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 2,92 M RON 2,24 M RON ▼ 23,1%
Rezultat net 313,1 K RON 177,9 K RON ▼ 43,2%
Total active 2,87 M RON 2,58 M RON ▼ 9,9%
Capitaluri proprii 2,07 M RON 1,59 M RON ▼ 22,9%
Datorii totale 960,9 K RON 1,39 M RON ▲ 44,6%
Lichiditate curentă 1,46 0,97 ▼ 33,9%
Marjă netă (%) 10,73 7,93 ▼ 26,1%
Scor bonitate 77 58 ▼ 24,7%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (177,9 K RON).
  • Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate