Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SUN OPTIC ATELIER S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Sat Dudu, Comuna Chiajna, ION LUCA CARAGIALE, 72A, 1, A, 3, 33
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1.300 RON | 1.300 RON | 1.256 RON | 37 RON | 44 RON | 1.272 RON | 0 RON | 1.272 RON | 237 RON | 1.433 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 398 RON | 0 |
| 2025 | 34.023 RON | 34.023 RON | 12.336 RON | 18.342 RON | 21.687 RON | 21.945 RON | 6.650 RON | 15.295 RON | 18.579 RON | 3.366 RON | 0 RON | 11.495 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (10)
- 3250 Fabricarea de dispozitive, aparate și instrumente medicale stomatologice
- 4674 Comerţ cu ridicata al echipamentelor şi furniturilor de fierărie pentru instalaţii sanitare şi de încălzire
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8690 Alte activităţi referitoare la sănătatea umană
- 9529 Repararea și întreținerea articolelor de uz personal și gospodăresc n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
3250 — Fabricarea de dispozitive, aparate și instrumente medicale stomatologice
Top format din 59 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2024–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,3 K RON | 34,0 K RON |
| Venituri totale | 1,3 K RON | 34,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 1,3 K RON | 12,3 K RON |
| Rezultat net | 37 RON | 18,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 66,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,54 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 4,54 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,13 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 6,52 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,96 |
| Durata încasare (zile) | 123 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1,4 K RON | 1,3 K RON | 112,7% |
| 2025 | 3,4 K RON | 21,9 K RON | 15,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,3 K RON | 34,0 K RON | ▲ 2.517,2% |
| Rezultat net | 37 RON | 18,3 K RON | ▲ 49.473,0% |
| Total active | 1,3 K RON | 21,9 K RON | ▲ 1.625,2% |
| Capitaluri proprii | 237 RON | 18,6 K RON | ▲ 7.739,2% |
| Datorii totale | 1,4 K RON | 3,4 K RON | ▲ 134,9% |
| Lichiditate curentă | 0,89 | 4,54 | ▲ 411,9% |
| Marjă netă (%) | 2,85 | 53,91 | ▲ 1.791,6% |
| Scor bonitate | 50 | 100 | ▲ 100,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2024, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (18,3 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.54), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 66,7 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2024–2025.