URBAN CONSTRUCT SA
Date generale
Adresă
România, Hunedoara, Municipiul Deva, Calea ZARANDULUI, 59A, 2700
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 304.786 RON | 304.802 RON | 316.090 RON | −14.335 RON | −11.288 RON | 653.173 RON | 510.076 RON | 143.097 RON | 235.727 RON | 417.446 RON | 48.160 RON | 76.093 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 421.138 RON | 533.358 RON | 578.925 RON | −48.242 RON | −45.567 RON | 660.250 RON | 552.076 RON | 108.174 RON | 286.885 RON | 373.365 RON | 0 RON | 36.643 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2025 | 450.299 RON | 450.299 RON | 447.046 RON | 2.467 RON | 3.253 RON | 613.486 RON | 547.867 RON | 65.619 RON | 289.352 RON | 334.790 RON | 8.437 RON | 3.167 RON | 0 RON | 10.656 RON | 6 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Hunedoara, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 522 companii din județul Hunedoara. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.2) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 304,8 K RON | 421,1 K RON | 450,3 K RON |
| Venituri totale | 304,8 K RON | 533,4 K RON | 450,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 316,1 K RON | 578,9 K RON | 447,0 K RON |
| Rezultat net | −14,3 K RON | −48,2 K RON | 2,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 537,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,20 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,17 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,16 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,83 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 53,37 |
| Durata stocaj (zile) | 7 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 142,18 |
| Durata încasare (zile) | 3 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 417,4 K RON | 653,2 K RON | 63,9% |
| 2024 | 373,4 K RON | 660,3 K RON | 56,6% |
| 2025 | 334,8 K RON | 613,5 K RON | 54,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 304,8 K RON | 421,1 K RON | 450,3 K RON | ▲ 6,9% |
| Rezultat net | −14,3 K RON | −48,2 K RON | 2,5 K RON | ▲ 105,1% |
| Total active | 653,2 K RON | 660,3 K RON | 613,5 K RON | ▼ 7,1% |
| Capitaluri proprii | 235,7 K RON | 286,9 K RON | 289,4 K RON | ▲ 0,9% |
| Datorii totale | 417,4 K RON | 373,4 K RON | 334,8 K RON | ▼ 10,3% |
| Lichiditate curentă | 0,34 | 0,29 | 0,20 | ▼ 32,3% |
| Marjă netă (%) | -4,70 | -11,46 | 0,55 | ▲ 104,8% |
| Scor bonitate | 37 | 37 | 58 | ▲ 56,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (2,5 K RON).
- •Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 537,6 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.