BRAND COMPANY TEODOR S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ialomiţa, Sat Perieţi, Comuna Perieţi, IALOMIŢEI, 29, 927190
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 85.370 RON | 85.384 RON | 106.672 RON | −22.142 RON | −21.288 RON | 122.270 RON | 3.466 RON | 118.804 RON | 43.334 RON | 78.936 RON | 11.977 RON | 9.465 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 0 RON | 0 RON | 7.440 RON | −7.440 RON | −7.440 RON | 35.894 RON | 8.175 RON | 27.719 RON | 35.894 RON | 0 RON | 0 RON | 8 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 11.133 RON | 11.133 RON | 17.838 RON | −6.814 RON | −6.705 RON | 70.132 RON | 7.275 RON | 62.857 RON | 29.080 RON | 41.052 RON | 62.424 RON | 208 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 230.227 RON | 230.227 RON | 271.695 RON | −43.723 RON | −41.468 RON | 334.966 RON | 8.601 RON | 326.365 RON | −14.643 RON | 349.609 RON | 322.213 RON | 1.871 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 288.502 RON | 288.502 RON | 309.110 RON | −23.168 RON | −20.608 RON | 302.065 RON | 5.715 RON | 296.350 RON | −37.940 RON | 340.005 RON | 256.523 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 272.911 RON | 272.911 RON | 274.903 RON | −1.992 RON | −1.992 RON | 4.899 RON | 4.891 RON | 8 RON | −39.932 RON | 44.831 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−39.932 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2024 (−1.992 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 915.1% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 85,4 K RON | 0 RON | 11,1 K RON | 230,2 K RON | 288,5 K RON | 272,9 K RON |
| Venituri totale | 85,4 K RON | 0 RON | 11,1 K RON | 230,2 K RON | 288,5 K RON | 272,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 106,7 K RON | 7,4 K RON | 17,8 K RON | 271,7 K RON | 309,1 K RON | 274,9 K RON |
| Rezultat net | −22,1 K RON | −7,4 K RON | −6,8 K RON | −43,7 K RON | −23,2 K RON | −2,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 350,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,00 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,00 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,11 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 78,9 K RON | 122,3 K RON | 64,6% |
| 2020 | 0 RON | 35,9 K RON | 0,0% |
| 2021 | 41,1 K RON | 70,1 K RON | 58,5% |
| 2022 | 349,6 K RON | 335,0 K RON | 104,4% |
| 2023 | 340,0 K RON | 302,1 K RON | 112,6% |
| 2024 | 44,8 K RON | 4,9 K RON | 915,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 85,4 K RON | 0 RON | 11,1 K RON | 230,2 K RON | 288,5 K RON | 272,9 K RON | ▼ 5,4% |
| Rezultat net | −22,1 K RON | −7,4 K RON | −6,8 K RON | −43,7 K RON | −23,2 K RON | −2,0 K RON | ▲ 91,4% |
| Total active | 122,3 K RON | 35,9 K RON | 70,1 K RON | 335,0 K RON | 302,1 K RON | 4,9 K RON | ▼ 98,4% |
| Capitaluri proprii | 43,3 K RON | 35,9 K RON | 29,1 K RON | −14,6 K RON | −37,9 K RON | −39,9 K RON | ▼ 5,3% |
| Datorii totale | 78,9 K RON | 0 RON | 41,1 K RON | 349,6 K RON | 340,0 K RON | 44,8 K RON | ▼ 86,8% |
| Lichiditate curentă | 1,51 | – | 1,53 | 0,93 | 0,87 | 0,00 | ▼ 100,0% |
| Marjă netă (%) | -25,94 | – | -61,21 | -18,99 | -8,03 | -0,73 | ▲ 90,9% |
| Scor bonitate | 54 | 47 | 54 | 24 | 32 | 19 | ▼ 40,6% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 350,3 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 915.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (19/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.