Publicitate

FRANCISC SPEED SRL

CUI: 34048178 J2/116/2015 SRL Arad, Municipiul Arad
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 34048178
Cod înmatriculare J2/116/2015
EUID ROONRC.J2/116/2015
Data înmatriculării 2015-02-02
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 11 ani
Salariați (2022) 2 angajați

Adresă

România, Arad, Municipiul Arad, Evoluţiei, 14

Țară: România
Județ: Arad
Localitate: Municipiul Arad
Stradă: Evoluţiei
Număr: 14

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 1.701.018 RON 1.766.018 RON 1.690.514 RON 57.920 RON 75.504 RON 841.648 RON 460.186 RON 381.462 RON 111.501 RON 738.357 RON 18.583 RON 208.028 RON 0 RON 8.210 RON 2
2020 1.395.227 RON 1.469.960 RON 1.378.444 RON 77.087 RON 91.516 RON 805.010 RON 360.329 RON 444.681 RON 188.588 RON 672.953 RON 57 RON 212.783 RON 0 RON 56.531 RON 2
2021 1.458.556 RON 1.784.525 RON 1.645.055 RON 126.185 RON 139.470 RON 769.401 RON 328.923 RON 440.478 RON 298.984 RON 615.570 RON 1.035 RON 188.684 RON 6.690 RON 151.843 RON 3
2022 962.755 RON 1.444.407 RON 1.409.790 RON 15.515 RON 34.617 RON 417.449 RON 174.970 RON 242.479 RON 314.498 RON 239.477 RON 367 RON 25.825 RON 0 RON 136.526 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

LORINCZI FRANCISC
administrator
Arad, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (2)

Raport Economico-Financiar

2019–2022

1. Sumar Executiv

Cifra de Afaceri 2022
962,8 K RON
Rezultat Net 2022
15,5 K RON
Total Active 2022
417,4 K RON
Scor Bonitate
67/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 67/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022
Cifra de afaceri 1,70 M RON 1,40 M RON 1,46 M RON 962,8 K RON
Venituri totale 1,77 M RON 1,47 M RON 1,78 M RON 1,44 M RON
Cheltuieli totale 1,69 M RON 1,38 M RON 1,65 M RON 1,41 M RON
Rezultat net 57,9 K RON 77,1 K RON 126,2 K RON 15,5 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2023 (regresie liniară): 841,5 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2022

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 1,01 ≥ 1 Acceptabil
Lichiditate rapidă 1,01 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,90 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 1,74 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2022)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate175,0 K RON (41.9%)
Active circulante242,5 K RON (58.1%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri367 RON
Creanțe25,8 K RON
Numerar216,3 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2022)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 2.623,31
Durata stocaj (zile) 0
Rotație creanțe (ori/an) 37,28
Durata încasare (zile) 10

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
3,6%
Marjă netă
1,6%
ROA
3,7%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 738,4 K RON 841,6 K RON 87,7%
2020 673,0 K RON 805,0 K RON 83,6%
2021 615,6 K RON 769,4 K RON 80,0%
2022 239,5 K RON 417,4 K RON 57,4%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2022

67
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Acceptabilă (LC ≥ 1.0) 15/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022 YoY
Cifra de afaceri 1,70 M RON 1,40 M RON 1,46 M RON 962,8 K RON ▼ 34,0%
Rezultat net 57,9 K RON 77,1 K RON 126,2 K RON 15,5 K RON ▼ 87,7%
Total active 841,6 K RON 805,0 K RON 769,4 K RON 417,4 K RON ▼ 45,7%
Capitaluri proprii 111,5 K RON 188,6 K RON 299,0 K RON 314,5 K RON ▲ 5,2%
Datorii totale 738,4 K RON 673,0 K RON 615,6 K RON 239,5 K RON ▼ 61,1%
Lichiditate curentă 0,52 0,66 0,72 1,01 ▲ 41,5%
Marjă netă (%) 3,41 5,53 8,65 1,61 ▼ 81,4%
Scor bonitate 50 63 73 67 ▼ 8,2%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2022 (15,5 K RON).
  • Scorul de bonitate de 67/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2022.

Publicitate