Publicitate

Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum

RODEVA VIK S.R.L.

CUI: 44017373 J21/183/2021 SRL Ialomiţa, Sat Misleanu, Comuna Perieţi
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 44017373
Cod înmatriculare J21/183/2021
EUID ROONRC.J21/183/2021
Data înmatriculării 2021-03-30
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 5 ani
Salariați (2023) 1 angajați

Adresă

România, Ialomiţa, Sat Misleanu, Comuna Perieţi, PĂDURII, 21, 927192

Țară: România
Județ: Ialomiţa
Localitate: Sat Misleanu, Comuna Perieţi
Stradă: PĂDURII
Număr: 21
Cod poștal: 927192

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2021 115.450 RON 115.465 RON 54.869 RON 58.651 RON 60.596 RON 67.854 RON 92 RON 67.762 RON 58.851 RON 9.003 RON 0 RON 66.539 RON 0 RON 0 RON 1
2022 2.000 RON 2.100 RON 66.075 RON −63.995 RON −63.975 RON 20.669 RON 1 RON 20.668 RON −5.144 RON 25.813 RON 0 RON 20.620 RON 0 RON 0 RON 1
2023 25.300 RON 25.300 RON 49.126 RON −24.079 RON −23.826 RON 3.210 RON 0 RON 3.210 RON −29.223 RON 32.433 RON 0 RON 2.000 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

CONSTANTIN SILVICA-MIRELA
administrator
Bucureşti, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2021–2023

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2023
  • •Capitaluri proprii negative (−29.223 RON) — datoriile depășesc activele
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.1) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • •Pierdere netă înregistrată în 2023 (−24.079 RON)
  • •Grad ridicat de îndatorare: 1010.4% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2023
25,3 K RON
Rezultat Net 2023
−24,1 K RON
Total Active 2023
3,2 K RON
Scor Bonitate
27/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 27/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202120222023
Cifra de afaceri 115,5 K RON 2,0 K RON 25,3 K RON
Venituri totale 115,5 K RON 2,1 K RON 25,3 K RON
Cheltuieli totale 54,9 K RON 66,1 K RON 49,1 K RON
Rezultat net 58,7 K RON −64,0 K RON −24,1 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): −42,6 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Capitaluri proprii negative: Capitalurile proprii sunt negative în 2023 (−29.223 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor (grad de îndatorare 1010.4% din active).

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: ■ 1.0 (minim)   ■ 2.0 (optim)

Valori 2023

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,10 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,10 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,04 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,10 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2023)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante3,2 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe2,0 K RON
Numerar1,2 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2023)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) –
Durata stocaj (zile) –
Rotație creanțe (ori/an) 12,65
Durata încasare (zile) 29

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-94,2%
Marjă netă
-95,2%
ROA
-750,1%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2021 9,0 K RON 67,9 K RON 13,3%
2022 25,8 K RON 20,7 K RON 124,9%
2023 32,4 K RON 3,2 K RON 1.010,4%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2023

27
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202120222023 YoY
Cifra de afaceri 115,5 K RON 2,0 K RON 25,3 K RON ▲ 1.165,0%
Rezultat net 58,7 K RON −64,0 K RON −24,1 K RON ▲ 62,4%
Total active 67,9 K RON 20,7 K RON 3,2 K RON ▼ 84,5%
Capitaluri proprii 58,9 K RON −5,1 K RON −29,2 K RON ▼ 468,1%
Datorii totale 9,0 K RON 25,8 K RON 32,4 K RON ▲ 25,6%
Lichiditate curentă 7,53 0,80 0,10 ▼ 87,6%
Marjă netă (%) 50,80 -3.199,75 -95,17 ▲ 97,0%
Scor bonitate 87 17 27 ▲ 58,8%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • •Cifra de afaceri a scăzut față de 2021, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • •Compania înregistrează pierdere netă în 2023, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • •Grad de îndatorare de 1010.4% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • •Scor de bonitate scăzut (27/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
  • •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2023.