Publicitate

AUTO SANSAMTAV SRL

CUI: 37873420 J2/1267/2017 SRL Arad, Loc. Sântana, Oraş Sântana
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 37873420
Cod înmatriculare J2/1267/2017
EUID ROONRC.J2/1267/2017
Data înmatriculării 2017-06-30
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 9 ani
Salariați (2025) 6 angajați

Adresă

România, Arad, Loc. Sântana, Oraş Sântana, MIHAI VITEAZU, FN, 317280

Țară: România
Județ: Arad
Localitate: Loc. Sântana, Oraş Sântana
Stradă: MIHAI VITEAZU
Număr: FN
Cod poștal: 317280

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 263.842 RON 310.974 RON 324.389 RON −16.075 RON −13.415 RON 176.422 RON 137.234 RON 39.188 RON −68.734 RON 120.756 RON 29.521 RON 0 RON 124.996 RON 596 RON 3
2020 351.847 RON 405.694 RON 398.739 RON 3.484 RON 6.955 RON 196.172 RON 132.452 RON 63.720 RON −65.250 RON 164.545 RON 55.802 RON 7.187 RON 96.877 RON 0 RON 3
2021 403.525 RON 424.159 RON 416.562 RON 3.562 RON 7.597 RON 223.726 RON 131.310 RON 92.416 RON −61.688 RON 209.170 RON 57.179 RON 18.735 RON 76.244 RON 0 RON 3
2022 823.320 RON 842.167 RON 552.687 RON 280.870 RON 289.480 RON 325.906 RON 114.882 RON 211.024 RON 187.182 RON 81.328 RON 69.096 RON 79.602 RON 57.396 RON 0 RON 5
2023 772.371 RON 829.477 RON 816.326 RON 6.569 RON 13.151 RON 330.770 RON 123.072 RON 207.698 RON 154.752 RON 137.159 RON 58.034 RON 110.910 RON 38.859 RON 0 RON 7
2024 774.207 RON 792.653 RON 927.086 RON −152.577 RON −134.433 RON 187.144 RON 125.865 RON 61.279 RON 2.175 RON 164.422 RON 53.226 RON 55.492 RON 21.390 RON 843 RON 7
2025 950.677 RON 993.823 RON 1.129.454 RON −159.970 RON −135.631 RON 184.376 RON 96.062 RON 88.314 RON −157.796 RON 342.990 RON 24.550 RON 160.650 RON 4.278 RON 5.096 RON 6

Reprezentanți și administratori (1)

VARVARI AUGUSTIN-ALEXANDRU
administrator
Bistriţa-Năsăud, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (7)

Lideri din domeniu

Top companii din Arad, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 61 companii din județul Arad. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−157.796 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.26) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−159.970 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 186% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
950,7 K RON
Rezultat Net 2025
−160,0 K RON
Total Active 2025
184,4 K RON
Scor Bonitate
19/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 19/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 263,8 K RON 351,8 K RON 403,5 K RON 823,3 K RON 772,4 K RON 774,2 K RON 950,7 K RON
Venituri totale 311,0 K RON 405,7 K RON 424,2 K RON 842,2 K RON 829,5 K RON 792,7 K RON 993,8 K RON
Cheltuieli totale 324,4 K RON 398,7 K RON 416,6 K RON 552,7 K RON 816,3 K RON 927,1 K RON 1,13 M RON
Rezultat net −16,1 K RON 3,5 K RON 3,6 K RON 280,9 K RON 6,6 K RON −152,6 K RON −160,0 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,09 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−157.796 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,26 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,19 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată -0,28 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,54 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate96,1 K RON (52.1%)
Active circulante88,3 K RON (47.9%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri24,6 K RON
Creanțe160,7 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 38,72
Durata stocaj (zile) 9
Rotație creanțe (ori/an) 5,92
Durata încasare (zile) 62

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-14,3%
Marjă netă
-16,8%
ROA
-86,8%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 120,8 K RON 176,4 K RON 68,5%
2020 164,5 K RON 196,2 K RON 83,9%
2021 209,2 K RON 223,7 K RON 93,5%
2022 81,3 K RON 325,9 K RON 25,0%
2023 137,2 K RON 330,8 K RON 41,5%
2024 164,4 K RON 187,1 K RON 87,9%
2025 343,0 K RON 184,4 K RON 186,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

19
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 263,8 K RON 351,8 K RON 403,5 K RON 823,3 K RON 772,4 K RON 774,2 K RON 950,7 K RON ▲ 22,8%
Rezultat net −16,1 K RON 3,5 K RON 3,6 K RON 280,9 K RON 6,6 K RON −152,6 K RON −160,0 K RON ▼ 4,8%
Total active 176,4 K RON 196,2 K RON 223,7 K RON 325,9 K RON 330,8 K RON 187,1 K RON 184,4 K RON ▼ 1,5%
Capitaluri proprii −68,7 K RON −65,3 K RON −61,7 K RON 187,2 K RON 154,8 K RON 2,2 K RON −157,8 K RON ▼ 7.355,0%
Datorii totale 120,8 K RON 164,5 K RON 209,2 K RON 81,3 K RON 137,2 K RON 164,4 K RON 343,0 K RON ▲ 108,6%
Lichiditate curentă 0,32 0,39 0,44 2,59 1,51 0,37 0,26 ▼ 30,9%
Marjă netă (%) -6,09 0,99 0,88 34,11 0,85 -19,71 -16,83 ▲ 14,6%
Scor bonitate 19 45 45 100 60 18 19 ▲ 5,6%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,09 M RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 186% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (19/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate