Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
AGRO GIURGENI S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ialomiţa, Sat Giurgeni, Comuna Giurgeni, MIHAI VITEAZU, 21, 927135
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 4.338.541 RON | 4.338.541 RON | 4.122.709 RON | 172.446 RON | 215.832 RON | 373.264 RON | 57.279 RON | 315.985 RON | 172.686 RON | 200.578 RON | 14.773 RON | 72.644 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 3.311.838 RON | 3.311.840 RON | 3.082.982 RON | 195.740 RON | 228.858 RON | 610.693 RON | 57.279 RON | 553.414 RON | 218.426 RON | 392.267 RON | 352.710 RON | 92.432 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 7.537.456 RON | 7.541.874 RON | 7.076.969 RON | 403.113 RON | 464.905 RON | 1.584.364 RON | 210.434 RON | 1.373.930 RON | 471.539 RON | 1.112.825 RON | 297.398 RON | 444.133 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 6.845.583 RON | 6.847.287 RON | 6.579.600 RON | 217.657 RON | 267.687 RON | 1.311.503 RON | 179.284 RON | 1.132.219 RON | 689.196 RON | 622.307 RON | 806.668 RON | 266.350 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 5.361.154 RON | 5.364.229 RON | 5.598.651 RON | −234.422 RON | −234.422 RON | 1.202.869 RON | 148.134 RON | 1.054.735 RON | 304.124 RON | 898.745 RON | 351.036 RON | 481.004 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 7.949.595 RON | 7.952.366 RON | 7.860.062 RON | 54.167 RON | 92.304 RON | 640.526 RON | 116.984 RON | 523.542 RON | 58.291 RON | 582.235 RON | 391.190 RON | 78.304 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 540.909 RON | 540.909 RON | 913.214 RON | −372.305 RON | −372.305 RON | 247.834 RON | 57.279 RON | 190.555 RON | −230.014 RON | 477.848 RON | 181.441 RON | 4.332 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Ialomiţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4752 — Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
Top format din 35 companii din județul Ialomiţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−230.014 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.4) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−372.305 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 192.8% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,34 M RON | 3,31 M RON | 7,54 M RON | 6,85 M RON | 5,36 M RON | 7,95 M RON | 540,9 K RON |
| Venituri totale | 4,34 M RON | 3,31 M RON | 7,54 M RON | 6,85 M RON | 5,36 M RON | 7,95 M RON | 540,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 4,12 M RON | 3,08 M RON | 7,08 M RON | 6,58 M RON | 5,60 M RON | 7,86 M RON | 913,2 K RON |
| Rezultat net | 172,4 K RON | 195,7 K RON | 403,1 K RON | 217,7 K RON | −234,4 K RON | 54,2 K RON | −372,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 4,51 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,40 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,02 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,52 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,98 |
| Durata stocaj (zile) | 122 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 124,86 |
| Durata încasare (zile) | 3 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 200,6 K RON | 373,3 K RON | 53,7% |
| 2020 | 392,3 K RON | 610,7 K RON | 64,2% |
| 2021 | 1,11 M RON | 1,58 M RON | 70,2% |
| 2022 | 622,3 K RON | 1,31 M RON | 47,5% |
| 2023 | 898,7 K RON | 1,20 M RON | 74,7% |
| 2024 | 582,2 K RON | 640,5 K RON | 90,9% |
| 2025 | 477,8 K RON | 247,8 K RON | 192,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,34 M RON | 3,31 M RON | 7,54 M RON | 6,85 M RON | 5,36 M RON | 7,95 M RON | 540,9 K RON | ▼ 93,2% |
| Rezultat net | 172,4 K RON | 195,7 K RON | 403,1 K RON | 217,7 K RON | −234,4 K RON | 54,2 K RON | −372,3 K RON | ▼ 787,3% |
| Total active | 373,3 K RON | 610,7 K RON | 1,58 M RON | 1,31 M RON | 1,20 M RON | 640,5 K RON | 247,8 K RON | ▼ 61,3% |
| Capitaluri proprii | 172,7 K RON | 218,4 K RON | 471,5 K RON | 689,2 K RON | 304,1 K RON | 58,3 K RON | −230,0 K RON | ▼ 494,6% |
| Datorii totale | 200,6 K RON | 392,3 K RON | 1,11 M RON | 622,3 K RON | 898,7 K RON | 582,2 K RON | 477,8 K RON | ▼ 17,9% |
| Lichiditate curentă | 1,58 | 1,41 | 1,23 | 1,82 | 1,17 | 0,90 | 0,40 | ▼ 55,6% |
| Marjă netă (%) | 3,97 | 5,91 | 5,35 | 3,18 | -4,37 | 0,68 | -68,83 | ▼ 10.222,1% |
| Scor bonitate | 67 | 67 | 70 | 72 | 37 | 51 | 12 | ▼ 76,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 4,51 M RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 192.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (12/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.