SLN ACACIA S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ialomiţa, Municipiul Slobozia, GEORGE COŞBUC, 104, 920100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 7.727 RON | 7.727 RON | 8.706 RON | −1.211 RON | −979 RON | 83.789 RON | 45 RON | 83.744 RON | 77.075 RON | 6.714 RON | 34.142 RON | 48.762 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 45.258 RON | 45.258 RON | 8.536 RON | 36.037 RON | 36.722 RON | 122.650 RON | 45 RON | 122.605 RON | 113.112 RON | 9.538 RON | 41.300 RON | 77.756 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 89.324 RON | 89.325 RON | 37.678 RON | 50.753 RON | 51.647 RON | 171.775 RON | 4.476 RON | 167.299 RON | 163.865 RON | 7.910 RON | 37.915 RON | 129.062 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 108.636 RON | 108.637 RON | 110.759 RON | −3.208 RON | −2.122 RON | 61.143 RON | 4.182 RON | 56.961 RON | 20.656 RON | 40.487 RON | 1.424 RON | 43.341 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 197.170 RON | 197.172 RON | 95.517 RON | 85.390 RON | 101.655 RON | 121.850 RON | 7.151 RON | 114.699 RON | 106.046 RON | 15.804 RON | 11.474 RON | 100.097 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (5)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (6)
- 3314 Repararea și întreținerea echipamentelor electrice
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8122 Activități specializate de curățenie
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,7 K RON | 45,3 K RON | 89,3 K RON | 108,6 K RON | 197,2 K RON |
| Venituri totale | 7,7 K RON | 45,3 K RON | 89,3 K RON | 108,6 K RON | 197,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 8,7 K RON | 8,5 K RON | 37,7 K RON | 110,8 K RON | 95,5 K RON |
| Rezultat net | −1,2 K RON | 36,0 K RON | 50,8 K RON | −3,2 K RON | 85,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 222,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 7,26 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 6,53 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,20 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 7,71 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 17,18 |
| Durata stocaj (zile) | 21 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,97 |
| Durata încasare (zile) | 185 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6,7 K RON | 83,8 K RON | 8,0% |
| 2020 | 9,5 K RON | 122,7 K RON | 7,8% |
| 2021 | 7,9 K RON | 171,8 K RON | 4,6% |
| 2022 | 40,5 K RON | 61,1 K RON | 66,2% |
| 2023 | 15,8 K RON | 121,9 K RON | 13,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,7 K RON | 45,3 K RON | 89,3 K RON | 108,6 K RON | 197,2 K RON | ▲ 81,5% |
| Rezultat net | −1,2 K RON | 36,0 K RON | 50,8 K RON | −3,2 K RON | 85,4 K RON | ▲ 2.761,8% |
| Total active | 83,8 K RON | 122,7 K RON | 171,8 K RON | 61,1 K RON | 121,9 K RON | ▲ 99,3% |
| Capitaluri proprii | 77,1 K RON | 113,1 K RON | 163,9 K RON | 20,7 K RON | 106,0 K RON | ▲ 413,4% |
| Datorii totale | 6,7 K RON | 9,5 K RON | 7,9 K RON | 40,5 K RON | 15,8 K RON | ▼ 61,0% |
| Lichiditate curentă | 12,47 | 12,85 | 21,15 | 1,41 | 7,26 | ▲ 415,9% |
| Marjă netă (%) | -15,67 | 79,63 | 56,82 | -2,95 | 43,31 | ▲ 1.568,1% |
| Scor bonitate | 64 | 100 | 100 | 49 | 100 | ▲ 104,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2023 (85,4 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (7.26), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 222,3 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.