Publicitate

SOLAR NEUARATH SRL

CUI: 31205480 J2/140/2013 SRL Arad, Municipiul Arad
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 31205480
Cod înmatriculare J2/140/2013
EUID ROONRC.J2/140/2013
Data înmatriculării 2013-02-08
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 13 ani

Adresă

România, Arad, Municipiul Arad, ARINULUI, 21, 310253

Țară: România
Județ: Arad
Localitate: Municipiul Arad
Stradă: ARINULUI
Număr: 21
Cod poștal: 310253

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 0 RON 0 RON 17.436 RON −17.436 RON −17.436 RON 273.857 RON 202.884 RON 70.973 RON −154.643 RON 428.500 RON 730 RON 8.555 RON 0 RON 0 RON 0
2024 0 RON 9.437 RON 45.120 RON −35.977 RON −35.683 RON 276.148 RON 187.848 RON 88.300 RON −190.620 RON 466.768 RON 730 RON −5.461 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

PHILIPP GUNTHER-EDGAR
administrator
Arad, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−190.620 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.19) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−35.977 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 169% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
0 RON
Rezultat Net 2024
−36,0 K RON
Total Active 2024
276,1 K RON
Scor Bonitate
22/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 22/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 0 RON 0 RON
Venituri totale 0 RON 9,4 K RON
Cheltuieli totale 17,4 K RON 45,1 K RON
Rezultat net −17,4 K RON −36,0 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 0 RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−190.620 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,19 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,19 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,20 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,59 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate187,8 K RON (68%)
Active circulante88,3 K RON (32%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri730 RON
Numerar93,0 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an)
Durata încasare (zile)

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
Marjă netă
ROA
-13,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 428,5 K RON 273,9 K RON 156,5%
2024 466,8 K RON 276,1 K RON 169,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

22
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Date insuficiente 5/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 0 RON 0 RON
Rezultat net −17,4 K RON −36,0 K RON ▼ 106,3%
Total active 273,9 K RON 276,1 K RON ▲ 0,8%
Capitaluri proprii −154,6 K RON −190,6 K RON ▼ 23,3%
Datorii totale 428,5 K RON 466,8 K RON ▲ 8,9%
Lichiditate curentă 0,17 0,19 ▲ 14,3%
Marjă netă (%)
Scor bonitate 22 22 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 169% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (22/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate