Publicitate

Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum

VALNY PETRE CONSTRUCT S.R.L.

CUI: 44743724 J21/458/2021 SRL Ialomiţa, Sat Moviliţa, Comuna Moviliţa
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 44743724
Cod înmatriculare J21/458/2021
EUID ROONRC.J21/458/2021
Data înmatriculării 2021-08-16
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 5 ani
Salariați (2025) 1 angajați

Adresă

România, Ialomiţa, Sat Moviliţa, Comuna Moviliţa, MIHAIL SADOVEANU, 16, 927180

Țară: România
Județ: Ialomiţa
Localitate: Sat Moviliţa, Comuna Moviliţa
Stradă: MIHAIL SADOVEANU
Număr: 16
Cod poștal: 927180

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 99.595 RON 99.595 RON 119.488 RON −20.889 RON −19.893 RON 22.985 RON 0 RON 22.985 RON 197 RON 22.788 RON 0 RON 125 RON 0 RON 0 RON 2
2024 99.390 RON 99.390 RON 75.868 RON 22.578 RON 23.522 RON 45.254 RON 0 RON 45.254 RON 22.775 RON 22.479 RON 0 RON 125 RON 0 RON 0 RON 1
2025 39.900 RON 39.900 RON 90.117 RON −50.476 RON −50.217 RON 32.193 RON 0 RON 32.193 RON −33.701 RON 65.894 RON 5.758 RON 125 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

NIŢU PETRE
administrator
Prahova, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (1)

Lideri din domeniu

Top companii din Ialomiţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 19 companii din județul Ialomiţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • •Capitaluri proprii negative (−33.701 RON) — datoriile depășesc activele
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.49) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−50.476 RON)
  • •Grad ridicat de îndatorare: 204.7% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
39,9 K RON
Rezultat Net 2025
−50,5 K RON
Total Active 2025
32,2 K RON
Scor Bonitate
12/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 12/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 99,6 K RON 99,4 K RON 39,9 K RON
Venituri totale 99,6 K RON 99,4 K RON 39,9 K RON
Cheltuieli totale 119,5 K RON 75,9 K RON 90,1 K RON
Rezultat net −20,9 K RON 22,6 K RON −50,5 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 19,9 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Capitaluri proprii negative: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−33.701 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor (grad de îndatorare 204.7% din active).

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: ■ 1.0 (minim)   ■ 2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,49 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,40 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,40 ≥ 0.2 Acceptabil
Solvabilitate 0,49 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante32,2 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri5,8 K RON
Creanțe125 RON
Numerar26,3 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 6,93
Durata stocaj (zile) 53
Rotație creanțe (ori/an) 319,20
Durata încasare (zile) 1

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-125,9%
Marjă netă
-126,5%
ROA
-156,8%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 22,8 K RON 23,0 K RON 99,1%
2024 22,5 K RON 45,3 K RON 49,7%
2025 65,9 K RON 32,2 K RON 204,7%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

12
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 99,6 K RON 99,4 K RON 39,9 K RON ▼ 59,9%
Rezultat net −20,9 K RON 22,6 K RON −50,5 K RON ▼ 323,6%
Total active 23,0 K RON 45,3 K RON 32,2 K RON ▼ 28,9%
Capitaluri proprii 197 RON 22,8 K RON −33,7 K RON ▼ 248,0%
Datorii totale 22,8 K RON 22,5 K RON 65,9 K RON ▲ 193,1%
Lichiditate curentă 1,01 2,01 0,49 ▼ 75,7%
Marjă netă (%) -20,97 22,72 -126,51 ▼ 656,8%
Scor bonitate 37 95 12 ▼ 87,4%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • •Grad de îndatorare de 204.7% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • •Scor de bonitate scăzut (12/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
  • •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.