VIP PUB LUCIU S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ialomiţa, Sat Luciu, Comuna Gura Ialomiţei, BRĂILEI, 54, 927168
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 22.578 RON | 85.944 RON | 70.143 RON | 15.801 RON | 15.801 RON | 30.818 RON | 0 RON | 30.818 RON | 16.001 RON | 14.817 RON | 22.173 RON | 540 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 86.344 RON | 249.934 RON | 209.249 RON | 34.305 RON | 40.685 RON | 72.409 RON | 0 RON | 72.409 RON | 50.306 RON | 22.103 RON | 32.646 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 246 RON | 246 RON | 950 RON | −704 RON | −704 RON | 68.816 RON | 0 RON | 68.816 RON | 49.602 RON | 19.214 RON | 32.520 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Raport Economico-Financiar
2022–20241. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2024 (−704 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 22,6 K RON | 86,3 K RON | 246 RON |
| Venituri totale | 85,9 K RON | 249,9 K RON | 246 RON |
| Cheltuieli totale | 70,1 K RON | 209,2 K RON | 950 RON |
| Rezultat net | 15,8 K RON | 34,3 K RON | −704 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 14,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,58 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1,89 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,89 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 3,58 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,01 |
| Durata stocaj (zile) | 48.251 |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 14,8 K RON | 30,8 K RON | 48,1% |
| 2023 | 22,1 K RON | 72,4 K RON | 30,5% |
| 2024 | 19,2 K RON | 68,8 K RON | 27,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 22,6 K RON | 86,3 K RON | 246 RON | ▼ 99,7% |
| Rezultat net | 15,8 K RON | 34,3 K RON | −704 RON | ▼ 102,1% |
| Total active | 30,8 K RON | 72,4 K RON | 68,8 K RON | ▼ 5,0% |
| Capitaluri proprii | 16,0 K RON | 50,3 K RON | 49,6 K RON | ▼ 1,4% |
| Datorii totale | 14,8 K RON | 22,1 K RON | 19,2 K RON | ▼ 13,1% |
| Lichiditate curentă | 2,08 | 3,28 | 3,58 | ▲ 9,3% |
| Marjă netă (%) | 69,98 | 39,73 | -286,18 | ▼ 820,3% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 64 | ▼ 36,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2022, reflectând o contracție a activității.
- •Lichiditate curentă bună (3.58), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 64/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 14,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2024.