Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
BGC TRANS EXCELSIOR S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ialomiţa, Sat Moviliţa, Comuna Moviliţa, AVRAM IANCU, 10, 927180
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 131.584 RON | 131.584 RON | 75.628 RON | 52.239 RON | 55.956 RON | 189.733 RON | 1.935 RON | 187.798 RON | 177.481 RON | 12.252 RON | 0 RON | 12.720 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 121.891 RON | 121.891 RON | 64.027 RON | 54.357 RON | 57.864 RON | 190.155 RON | 1.209 RON | 188.946 RON | 181.759 RON | 8.396 RON | 0 RON | 3.483 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 151.160 RON | 151.160 RON | 69.315 RON | 77.311 RON | 81.845 RON | 267.649 RON | 484 RON | 267.165 RON | 259.070 RON | 8.579 RON | 0 RON | 15.321 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 145.088 RON | 145.088 RON | 93.742 RON | 48.146 RON | 51.346 RON | 90.941 RON | 0 RON | 90.941 RON | 49.380 RON | 41.561 RON | 0 RON | 7.857 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 413.186 RON | 413.186 RON | 329.029 RON | 80.025 RON | 84.157 RON | 139.160 RON | 0 RON | 139.160 RON | 80.357 RON | 58.803 RON | 0 RON | 81.631 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 514.621 RON | 514.621 RON | 428.200 RON | 76.060 RON | 86.421 RON | 134.200 RON | 0 RON | 134.200 RON | 77.876 RON | 56.324 RON | 0 RON | 71.232 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 629.219 RON | 640.203 RON | 566.402 RON | 61.940 RON | 73.801 RON | 147.129 RON | 3.476 RON | 143.653 RON | 81.817 RON | 65.312 RON | 422 RON | 117.250 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Ialomiţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 562 companii din județul Ialomiţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 131,6 K RON | 121,9 K RON | 151,2 K RON | 145,1 K RON | 413,2 K RON | 514,6 K RON | 629,2 K RON |
| Venituri totale | 131,6 K RON | 121,9 K RON | 151,2 K RON | 145,1 K RON | 413,2 K RON | 514,6 K RON | 640,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 75,6 K RON | 64,0 K RON | 69,3 K RON | 93,7 K RON | 329,0 K RON | 428,2 K RON | 566,4 K RON |
| Rezultat net | 52,2 K RON | 54,4 K RON | 77,3 K RON | 48,1 K RON | 80,0 K RON | 76,1 K RON | 61,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 663,9 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,20 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,19 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,40 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 2,25 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1.491,04 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 5,37 |
| Durata încasare (zile) | 68 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 12,3 K RON | 189,7 K RON | 6,5% |
| 2020 | 8,4 K RON | 190,2 K RON | 4,4% |
| 2021 | 8,6 K RON | 267,6 K RON | 3,2% |
| 2022 | 41,6 K RON | 90,9 K RON | 45,7% |
| 2023 | 58,8 K RON | 139,2 K RON | 42,3% |
| 2024 | 56,3 K RON | 134,2 K RON | 42,0% |
| 2025 | 65,3 K RON | 147,1 K RON | 44,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 131,6 K RON | 121,9 K RON | 151,2 K RON | 145,1 K RON | 413,2 K RON | 514,6 K RON | 629,2 K RON | ▲ 22,3% |
| Rezultat net | 52,2 K RON | 54,4 K RON | 77,3 K RON | 48,1 K RON | 80,0 K RON | 76,1 K RON | 61,9 K RON | ▼ 18,6% |
| Total active | 189,7 K RON | 190,2 K RON | 267,6 K RON | 90,9 K RON | 139,2 K RON | 134,2 K RON | 147,1 K RON | ▲ 9,6% |
| Capitaluri proprii | 177,5 K RON | 181,8 K RON | 259,1 K RON | 49,4 K RON | 80,4 K RON | 77,9 K RON | 81,8 K RON | ▲ 5,1% |
| Datorii totale | 12,3 K RON | 8,4 K RON | 8,6 K RON | 41,6 K RON | 58,8 K RON | 56,3 K RON | 65,3 K RON | ▲ 16,0% |
| Lichiditate curentă | 15,33 | 22,50 | 31,14 | 2,19 | 2,37 | 2,38 | 2,20 | ▼ 7,7% |
| Marjă netă (%) | 39,70 | 44,59 | 51,15 | 33,18 | 19,37 | 14,78 | 9,84 | ▼ 33,4% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | 100 | 80 | 100 | 95 | 82 | ▼ 13,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (61,9 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.2), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 82/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 663,9 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.