Publicitate

TANASE COM SRL

CUI: 8796994 J22/1342/1996 SRL Iaşi, Sat Avântu, Comuna Româneşti
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 8796994
Cod înmatriculare J22/1342/1996
EUID ROONRC.J22/1342/1996
Data înmatriculării 1996-09-18
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 30 ani
Salariați (2025) 1 angajați

Adresă

România, Iaşi, Sat Avântu, Comuna Româneşti, 707416

Țară: România
Județ: Iaşi
Localitate: Sat Avântu, Comuna Româneşti
Sector: 0
Cod poștal: 707416

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 82.784 RON 84.787 RON 66.916 RON 15.327 RON 17.871 RON 7.514 RON 0 RON 7.514 RON −54.472 RON 61.986 RON 2.516 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2020 86.714 RON 88.550 RON 70.690 RON 15.399 RON 17.860 RON 3.391 RON 0 RON 3.391 RON −39.072 RON 42.463 RON 1.820 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2021 126.374 RON 129.163 RON 101.627 RON 23.661 RON 27.536 RON 18.987 RON 0 RON 18.987 RON −15.411 RON 34.398 RON 11.498 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2022 149.214 RON 151.997 RON 123.598 RON 23.839 RON 28.399 RON 14.987 RON 0 RON 14.987 RON 8.429 RON 6.558 RON 2.638 RON 0 RON 0 RON 0 RON 1
2023 117.317 RON 121.089 RON 115.116 RON 5.017 RON 5.973 RON 31.469 RON 0 RON 31.469 RON 6.917 RON 24.552 RON 28.052 RON 894 RON 0 RON 0 RON 2
2024 169.507 RON 175.207 RON 187.065 RON −11.858 RON −11.858 RON 24.816 RON 0 RON 24.816 RON −4.941 RON 29.757 RON 18.146 RON 894 RON 0 RON 0 RON 2
2025 146.456 RON 146.456 RON 175.668 RON −29.212 RON −29.212 RON 18.059 RON 0 RON 18.059 RON −34.153 RON 52.212 RON 12.911 RON 76 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

TANASE VALERIA
administrator
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (3)

Lideri din domeniu

Top companii din Iaşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 369 companii din județul Iaşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−34.153 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.35) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−29.212 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 289.1% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
146,5 K RON
Rezultat Net 2025
−29,2 K RON
Total Active 2025
18,1 K RON
Scor Bonitate
12/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 12/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 82,8 K RON 86,7 K RON 126,4 K RON 149,2 K RON 117,3 K RON 169,5 K RON 146,5 K RON
Venituri totale 84,8 K RON 88,6 K RON 129,2 K RON 152,0 K RON 121,1 K RON 175,2 K RON 146,5 K RON
Cheltuieli totale 66,9 K RON 70,7 K RON 101,6 K RON 123,6 K RON 115,1 K RON 187,1 K RON 175,7 K RON
Rezultat net 15,3 K RON 15,4 K RON 23,7 K RON 23,8 K RON 5,0 K RON −11,9 K RON −29,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 175,1 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−34.153 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,35 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,10 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,10 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,35 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante18,1 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri12,9 K RON
Creanțe76 RON
Numerar5,1 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 11,34
Durata stocaj (zile) 32
Rotație creanțe (ori/an) 1.927,05
Durata încasare (zile) 0

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-20,0%
Marjă netă
-20,0%
ROA
-161,8%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 62,0 K RON 7,5 K RON 824,9%
2020 42,5 K RON 3,4 K RON 1.252,2%
2021 34,4 K RON 19,0 K RON 181,2%
2022 6,6 K RON 15,0 K RON 43,8%
2023 24,6 K RON 31,5 K RON 78,0%
2024 29,8 K RON 24,8 K RON 119,9%
2025 52,2 K RON 18,1 K RON 289,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

12
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 82,8 K RON 86,7 K RON 126,4 K RON 149,2 K RON 117,3 K RON 169,5 K RON 146,5 K RON ▼ 13,6%
Rezultat net 15,3 K RON 15,4 K RON 23,7 K RON 23,8 K RON 5,0 K RON −11,9 K RON −29,2 K RON ▼ 146,3%
Total active 7,5 K RON 3,4 K RON 19,0 K RON 15,0 K RON 31,5 K RON 24,8 K RON 18,1 K RON ▼ 27,2%
Capitaluri proprii −54,5 K RON −39,1 K RON −15,4 K RON 8,4 K RON 6,9 K RON −4,9 K RON −34,2 K RON ▼ 591,2%
Datorii totale 62,0 K RON 42,5 K RON 34,4 K RON 6,6 K RON 24,6 K RON 29,8 K RON 52,2 K RON ▲ 75,5%
Lichiditate curentă 0,12 0,08 0,55 2,29 1,28 0,83 0,35 ▼ 58,5%
Marjă netă (%) 18,51 17,76 18,72 15,98 4,28 -7,00 -19,95 ▼ 185,0%
Scor bonitate 42 50 60 100 50 24 12 ▼ 50,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 175,1 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 289.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (12/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate