FERMA GRITUR SRL
Date generale
Adresă
România, Iaşi, Sat Leţcani, Comuna Leţcani, Grigore Ureche, 7, 707280
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 88.151 RON | 139.139 RON | 109.696 RON | 26.599 RON | 29.443 RON | 93.874 RON | 0 RON | 93.874 RON | 80.327 RON | 13.797 RON | 41.613 RON | 700 RON | 0 RON | 250 RON | 0 |
| 2020 | 18.585 RON | 95.019 RON | 111.033 RON | −16.994 RON | −16.014 RON | 67.921 RON | 6.250 RON | 61.671 RON | 63.333 RON | 4.648 RON | 22.090 RON | 0 RON | 0 RON | 60 RON | 0 |
| 2021 | 194.233 RON | 262.938 RON | 133.334 RON | 123.578 RON | 129.604 RON | 200.904 RON | 79.750 RON | 121.154 RON | 176.385 RON | 24.577 RON | 48.246 RON | 4.765 RON | 0 RON | 58 RON | 0 |
| 2022 | 62.127 RON | 203.279 RON | 178.468 RON | 22.910 RON | 24.811 RON | 205.449 RON | 60.080 RON | 145.369 RON | 199.296 RON | 6.328 RON | 100.014 RON | 3.977 RON | 0 RON | 175 RON | 0 |
| 2023 | 159.374 RON | 189.531 RON | 186.685 RON | 2.346 RON | 2.846 RON | 197.632 RON | 39.830 RON | 157.802 RON | 197.325 RON | 667 RON | 57.174 RON | 29.484 RON | 0 RON | 360 RON | 0 |
| 2024 | 117.315 RON | 201.143 RON | 171.017 RON | 25.788 RON | 30.126 RON | 353.579 RON | 87.667 RON | 265.912 RON | 223.114 RON | 131.274 RON | 98.108 RON | 34.713 RON | 0 RON | 809 RON | 0 |
| 2025 | 211.356 RON | 275.656 RON | 236.639 RON | 33.437 RON | 39.017 RON | 257.185 RON | 49.826 RON | 207.359 RON | 256.550 RON | 856 RON | 80.259 RON | 10.719 RON | 0 RON | 221 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (46)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0114 Cultivarea trestiei de zahăr
- 0116 Cultivarea plantelor pentru fibre textile
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0121 Cultivarea strugurilor
- 0124 Cultivarea fructelor semințoase și sâmburoase
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 0126 Cultivarea fructelor oleaginoase
- 0127 Cultivarea plantelor pentru prepararea băuturilor
- 0128 Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale și a plantelor de uz farmaceutic
- 0129 Cultivarea altor plante permanente
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 0141 Creșterea bovinelor de lapte
- 0142 Creșterea altor bovine
- 0143 Creșterea cailor și a altor cabaline
- 0145 Creșterea ovinelor și caprinelor
- 0146 Creșterea porcinelor
- 0147 Creșterea păsărilor
- 0149 Creşterea altor animale
- 0150 Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0162 Activități auxiliare pentru creșterea animalelor
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 0164 Pregătirea seminţelor
- 0230 Colectarea produselor forestiere nelemnoase din flora spontană
- 0312 Pescuitul în ape dulci
- 0322 Acvacultura în ape dulci
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4622 Comerț cu ridicata al florilor și al plantelor
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4632 Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
- 4633 Comerț cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor și grăsimilor comestibile
- 4638 Comerț cu ridicata specializat al altor alimente
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 7731 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole
Lideri din domeniu
Top companii din Iaşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0150 — Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
Top format din 60 companii din județul Iaşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 88,2 K RON | 18,6 K RON | 194,2 K RON | 62,1 K RON | 159,4 K RON | 117,3 K RON | 211,4 K RON |
| Venituri totale | 139,1 K RON | 95,0 K RON | 262,9 K RON | 203,3 K RON | 189,5 K RON | 201,1 K RON | 275,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 109,7 K RON | 111,0 K RON | 133,3 K RON | 178,5 K RON | 186,7 K RON | 171,0 K RON | 236,6 K RON |
| Rezultat net | 26,6 K RON | −17,0 K RON | 123,6 K RON | 22,9 K RON | 2,3 K RON | 25,8 K RON | 33,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 197,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 242,24 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 148,48 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 135,96 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 300,45 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,63 |
| Durata stocaj (zile) | 139 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 19,72 |
| Durata încasare (zile) | 19 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 13,8 K RON | 93,9 K RON | 14,7% |
| 2020 | 4,6 K RON | 67,9 K RON | 6,8% |
| 2021 | 24,6 K RON | 200,9 K RON | 12,2% |
| 2022 | 6,3 K RON | 205,4 K RON | 3,1% |
| 2023 | 667 RON | 197,6 K RON | 0,3% |
| 2024 | 131,3 K RON | 353,6 K RON | 37,1% |
| 2025 | 856 RON | 257,2 K RON | 0,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 88,2 K RON | 18,6 K RON | 194,2 K RON | 62,1 K RON | 159,4 K RON | 117,3 K RON | 211,4 K RON | ▲ 80,2% |
| Rezultat net | 26,6 K RON | −17,0 K RON | 123,6 K RON | 22,9 K RON | 2,3 K RON | 25,8 K RON | 33,4 K RON | ▲ 29,7% |
| Total active | 93,9 K RON | 67,9 K RON | 200,9 K RON | 205,4 K RON | 197,6 K RON | 353,6 K RON | 257,2 K RON | ▼ 27,3% |
| Capitaluri proprii | 80,3 K RON | 63,3 K RON | 176,4 K RON | 199,3 K RON | 197,3 K RON | 223,1 K RON | 256,6 K RON | ▲ 15,0% |
| Datorii totale | 13,8 K RON | 4,6 K RON | 24,6 K RON | 6,3 K RON | 667 RON | 131,3 K RON | 856 RON | ▼ 99,3% |
| Lichiditate curentă | 6,80 | 13,27 | 4,93 | 22,97 | 236,58 | 2,03 | 242,24 | ▲ 11.859,0% |
| Marjă netă (%) | 30,17 | -91,44 | 63,62 | 36,88 | 1,47 | 21,98 | 15,82 | ▼ 28,0% |
| Scor bonitate | 87 | 64 | 95 | 87 | 85 | 87 | 100 | ▲ 14,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (33,4 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (242.24), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.