ENGLEZUFOREST S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Iaşi, Sat Horleşti, Comuna Horleşti, VIILOR, 15, 707260
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 454.370 RON | 454.370 RON | 436.055 RON | 13.771 RON | 18.315 RON | 174.660 RON | 20.810 RON | 153.850 RON | 13.781 RON | 160.879 RON | 24.367 RON | 128.497 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2022 | 639.504 RON | 639.504 RON | 632.092 RON | 918 RON | 7.412 RON | 348.841 RON | 21.928 RON | 326.913 RON | 14.699 RON | 334.142 RON | 258.124 RON | 66.241 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2023 | 790.462 RON | 790.462 RON | 749.705 RON | 32.850 RON | 40.757 RON | 84.982 RON | 21.887 RON | 63.095 RON | 47.549 RON | 37.433 RON | 0 RON | 8.576 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2024 | 470.396 RON | 482.457 RON | 415.691 RON | 57.585 RON | 66.766 RON | 99.293 RON | 29.532 RON | 69.761 RON | 57.595 RON | 41.698 RON | 0 RON | 32.283 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 0 RON | 4.217 RON | 12.234 RON | −8.017 RON | −8.017 RON | 50.646 RON | 29.532 RON | 21.114 RON | 17.295 RON | 33.351 RON | 4.395 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (6)
- 0210 Silvicultură și alte activități forestiere
- 0220 Exploatarea forestieră
- 0230 Colectarea produselor forestiere nelemnoase din flora spontană
- 0240 Activități de servicii anexe silviculturii
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
Lideri din domeniu
Top companii din Iaşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0220 — Exploatarea forestieră
Top format din 50 companii din județul Iaşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2021–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.63) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−8.017 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 454,4 K RON | 639,5 K RON | 790,5 K RON | 470,4 K RON | 0 RON |
| Venituri totale | 454,4 K RON | 639,5 K RON | 790,5 K RON | 482,5 K RON | 4,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 436,1 K RON | 632,1 K RON | 749,7 K RON | 415,7 K RON | 12,2 K RON |
| Rezultat net | 13,8 K RON | 918 RON | 32,9 K RON | 57,6 K RON | −8,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 147,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,63 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,50 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,50 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,52 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 160,9 K RON | 174,7 K RON | 92,1% |
| 2022 | 334,1 K RON | 348,8 K RON | 95,8% |
| 2023 | 37,4 K RON | 85,0 K RON | 44,1% |
| 2024 | 41,7 K RON | 99,3 K RON | 42,0% |
| 2025 | 33,4 K RON | 50,6 K RON | 65,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 454,4 K RON | 639,5 K RON | 790,5 K RON | 470,4 K RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 13,8 K RON | 918 RON | 32,9 K RON | 57,6 K RON | −8,0 K RON | ▼ 113,9% |
| Total active | 174,7 K RON | 348,8 K RON | 85,0 K RON | 99,3 K RON | 50,6 K RON | ▼ 49,0% |
| Capitaluri proprii | 13,8 K RON | 14,7 K RON | 47,5 K RON | 57,6 K RON | 17,3 K RON | ▼ 70,0% |
| Datorii totale | 160,9 K RON | 334,1 K RON | 37,4 K RON | 41,7 K RON | 33,4 K RON | ▼ 20,0% |
| Lichiditate curentă | 0,96 | 0,98 | 1,69 | 1,67 | 0,63 | ▼ 62,2% |
| Marjă netă (%) | 3,03 | 0,14 | 4,16 | 12,24 | – | – |
| Scor bonitate | 43 | 51 | 85 | 82 | 38 | ▼ 53,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2021, reflectând o contracție a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 147,6 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (38/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.