Publicitate

NEXT GROUP SRL

CUI: 14200335 J22/863/2001 SRL Iaşi, Sat Slobozia, Comuna Ciurea
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 14200335
Cod înmatriculare J22/863/2001
EUID ROONRC.J22/863/2001
Data înmatriculării 2001-09-26
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 25 ani

Adresă

România, Iaşi, Sat Slobozia, Comuna Ciurea, PANDURILOR, 133, 707086

Țară: România
Județ: Iaşi
Localitate: Sat Slobozia, Comuna Ciurea
Stradă: PANDURILOR
Număr: 133
Cod poștal: 707086

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 18.751 RON 18.751 RON 27.506 RON −8.755 RON −8.755 RON 42.438 RON 0 RON 42.438 RON −26.145 RON 68.583 RON 40.002 RON 1.591 RON 0 RON 0 RON 0
2024 10.142 RON 10.142 RON 12.340 RON −2.198 RON −2.198 RON 49.212 RON 0 RON 49.212 RON −28.343 RON 77.555 RON 46.735 RON 0 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

PAPUC CONSTANTIN EUGEN
administrator
Iaşi, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (2)

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−28.343 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.63) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−2.198 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 157.6% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
10,1 K RON
Rezultat Net 2024
−2,2 K RON
Total Active 2024
49,2 K RON
Scor Bonitate
32/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 32/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 18,8 K RON 10,1 K RON
Venituri totale 18,8 K RON 10,1 K RON
Cheltuieli totale 27,5 K RON 12,3 K RON
Rezultat net −8,8 K RON −2,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 1,5 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−28.343 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,63 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,03 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,03 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,63 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante49,2 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri46,7 K RON
Numerar2,5 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 0,22
Durata stocaj (zile) 1.682
Rotație creanțe (ori/an)
Durata încasare (zile)

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-21,7%
Marjă netă
-21,7%
ROA
-4,5%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 68,6 K RON 42,4 K RON 161,6%
2024 77,6 K RON 49,2 K RON 157,6%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

32
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 18,8 K RON 10,1 K RON ▼ 45,9%
Rezultat net −8,8 K RON −2,2 K RON ▲ 74,9%
Total active 42,4 K RON 49,2 K RON ▲ 16,0%
Capitaluri proprii −26,1 K RON −28,3 K RON ▼ 8,4%
Datorii totale 68,6 K RON 77,6 K RON ▲ 13,1%
Lichiditate curentă 0,62 0,63 ▲ 2,5%
Marjă netă (%) -46,69 -21,67 ▲ 53,6%
Scor bonitate 24 32 ▲ 33,3%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 157.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (32/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate