Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PHOENIX CONSTRUCŢII ŞI FINISAJE SRL
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Loc. Măgurele, Oraş Măgurele, SÂNZIENELOR, 22, 77125, Camera 1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 268.677 RON | 268.677 RON | 78.761 RON | 187.229 RON | 189.916 RON | 317.803 RON | 6.362 RON | 311.441 RON | 307.428 RON | 13.062 RON | 53.456 RON | 235.429 RON | 0 RON | 2.687 RON | 2 |
| 2020 | 43.532 RON | 43.532 RON | 42.168 RON | 777 RON | 1.364 RON | 311.565 RON | 48.300 RON | 263.265 RON | 308.205 RON | 3.360 RON | 57.237 RON | 203.238 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2021 | 203.041 RON | 203.041 RON | 180.089 RON | 21.063 RON | 22.952 RON | 404.703 RON | 160.524 RON | 244.179 RON | 329.267 RON | 75.880 RON | 78.268 RON | 156.075 RON | 0 RON | 444 RON | 3 |
| 2022 | 52.681 RON | 52.683 RON | 149.843 RON | −97.676 RON | −97.160 RON | 287.905 RON | 161.775 RON | 126.130 RON | 231.591 RON | 56.314 RON | 53.247 RON | 58.142 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 151.767 RON | 151.767 RON | 186.750 RON | −36.169 RON | −34.983 RON | 233.879 RON | 140.639 RON | 93.240 RON | 195.422 RON | 39.609 RON | 18.540 RON | 53.994 RON | 0 RON | 1.152 RON | 2 |
| 2024 | 147.513 RON | 147.513 RON | 144.201 RON | 2.793 RON | 3.312 RON | 218.183 RON | 117.022 RON | 101.161 RON | 198.215 RON | 25.954 RON | 11.908 RON | 47.068 RON | 0 RON | 5.986 RON | 1 |
| 2025 | 184.722 RON | 184.722 RON | 179.414 RON | 4.512 RON | 5.308 RON | 215.887 RON | 93.851 RON | 122.036 RON | 202.727 RON | 13.886 RON | 60.607 RON | 39.883 RON | 0 RON | 726 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 1,998 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 268,7 K RON | 43,5 K RON | 203,0 K RON | 52,7 K RON | 151,8 K RON | 147,5 K RON | 184,7 K RON |
| Venituri totale | 268,7 K RON | 43,5 K RON | 203,0 K RON | 52,7 K RON | 151,8 K RON | 147,5 K RON | 184,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 78,8 K RON | 42,2 K RON | 180,1 K RON | 149,8 K RON | 186,8 K RON | 144,2 K RON | 179,4 K RON |
| Rezultat net | 187,2 K RON | 777 RON | 21,1 K RON | −97,7 K RON | −36,2 K RON | 2,8 K RON | 4,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 136,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 8,79 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 4,42 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,55 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 15,55 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,05 |
| Durata stocaj (zile) | 120 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,63 |
| Durata încasare (zile) | 79 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 13,1 K RON | 317,8 K RON | 4,1% |
| 2020 | 3,4 K RON | 311,6 K RON | 1,1% |
| 2021 | 75,9 K RON | 404,7 K RON | 18,8% |
| 2022 | 56,3 K RON | 287,9 K RON | 19,6% |
| 2023 | 39,6 K RON | 233,9 K RON | 16,9% |
| 2024 | 26,0 K RON | 218,2 K RON | 11,9% |
| 2025 | 13,9 K RON | 215,9 K RON | 6,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 268,7 K RON | 43,5 K RON | 203,0 K RON | 52,7 K RON | 151,8 K RON | 147,5 K RON | 184,7 K RON | ▲ 25,2% |
| Rezultat net | 187,2 K RON | 777 RON | 21,1 K RON | −97,7 K RON | −36,2 K RON | 2,8 K RON | 4,5 K RON | ▲ 61,5% |
| Total active | 317,8 K RON | 311,6 K RON | 404,7 K RON | 287,9 K RON | 233,9 K RON | 218,2 K RON | 215,9 K RON | ▼ 1,1% |
| Capitaluri proprii | 307,4 K RON | 308,2 K RON | 329,3 K RON | 231,6 K RON | 195,4 K RON | 198,2 K RON | 202,7 K RON | ▲ 2,3% |
| Datorii totale | 13,1 K RON | 3,4 K RON | 75,9 K RON | 56,3 K RON | 39,6 K RON | 26,0 K RON | 13,9 K RON | ▼ 46,5% |
| Lichiditate curentă | 23,84 | 78,35 | 3,22 | 2,24 | 2,35 | 3,90 | 8,79 | ▲ 125,5% |
| Marjă netă (%) | 69,69 | 1,78 | 10,37 | -185,41 | -23,83 | 1,89 | 2,44 | ▲ 29,1% |
| Scor bonitate | 87 | 77 | 95 | 57 | 77 | 85 | 90 | ▲ 5,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (4,5 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (8.79), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 90/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.