Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
BENZITO ATELIER S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Sat Fundeni, Comuna Dobroeşti, GĂRII, 9B, nr. 4, 77086, Corp A, Parter
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 8.838 RON | 8.889 RON | 58.299 RON | −49.499 RON | −49.410 RON | 28.262 RON | 8.431 RON | 19.831 RON | −81.914 RON | 110.261 RON | 9.081 RON | 10.433 RON | 0 RON | 85 RON | 1 |
| 2020 | 164.295 RON | 164.380 RON | 87.273 RON | 73.771 RON | 77.107 RON | 47.417 RON | 4.159 RON | 43.258 RON | −8.142 RON | 55.559 RON | 11.197 RON | 6.364 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 214.933 RON | 214.933 RON | 120.765 RON | 92.062 RON | 94.168 RON | 91.892 RON | 37.262 RON | 54.630 RON | 83.920 RON | 8.337 RON | 17.358 RON | 2.545 RON | 0 RON | 365 RON | 1 |
| 2022 | 263.130 RON | 263.013 RON | 173.489 RON | 86.941 RON | 89.524 RON | 112.541 RON | 23.483 RON | 89.058 RON | 87.181 RON | 25.982 RON | 43.852 RON | 7.400 RON | 0 RON | 622 RON | 1 |
| 2023 | 186.617 RON | 239.130 RON | 173.515 RON | 63.802 RON | 65.615 RON | 342.134 RON | 246.578 RON | 95.556 RON | 150.983 RON | 191.151 RON | 79.301 RON | 9.975 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 195.239 RON | 196.060 RON | 225.551 RON | −32.077 RON | −29.491 RON | 290.035 RON | 200.235 RON | 89.800 RON | 118.906 RON | 171.129 RON | 68.436 RON | 2.102 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 264.497 RON | 263.354 RON | 233.917 RON | 26.840 RON | 29.437 RON | 248.039 RON | 157.583 RON | 90.456 RON | 145.746 RON | 104.232 RON | 59.396 RON | 5.821 RON | 0 RON | 1.939 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (7)
- 1399 Fabricarea altor articole textile n.c.a.
- 1419 Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte şi accesorii n.c.a.
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4641 — Comerț cu ridicata al produselor textile
Top format din 256 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.87) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 8,8 K RON | 164,3 K RON | 214,9 K RON | 263,1 K RON | 186,6 K RON | 195,2 K RON | 264,5 K RON |
| Venituri totale | 8,9 K RON | 164,4 K RON | 214,9 K RON | 263,0 K RON | 239,1 K RON | 196,1 K RON | 263,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 58,3 K RON | 87,3 K RON | 120,8 K RON | 173,5 K RON | 173,5 K RON | 225,6 K RON | 233,9 K RON |
| Rezultat net | −49,5 K RON | 73,8 K RON | 92,1 K RON | 86,9 K RON | 63,8 K RON | −32,1 K RON | 26,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 299,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,87 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,30 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,24 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 2,38 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 4,45 |
| Durata stocaj (zile) | 82 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 45,44 |
| Durata încasare (zile) | 8 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 110,3 K RON | 28,3 K RON | 390,1% |
| 2020 | 55,6 K RON | 47,4 K RON | 117,2% |
| 2021 | 8,3 K RON | 91,9 K RON | 9,1% |
| 2022 | 26,0 K RON | 112,5 K RON | 23,1% |
| 2023 | 191,2 K RON | 342,1 K RON | 55,9% |
| 2024 | 171,1 K RON | 290,0 K RON | 59,0% |
| 2025 | 104,2 K RON | 248,0 K RON | 42,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 8,8 K RON | 164,3 K RON | 214,9 K RON | 263,1 K RON | 186,6 K RON | 195,2 K RON | 264,5 K RON | ▲ 35,5% |
| Rezultat net | −49,5 K RON | 73,8 K RON | 92,1 K RON | 86,9 K RON | 63,8 K RON | −32,1 K RON | 26,8 K RON | ▲ 183,7% |
| Total active | 28,3 K RON | 47,4 K RON | 91,9 K RON | 112,5 K RON | 342,1 K RON | 290,0 K RON | 248,0 K RON | ▼ 14,5% |
| Capitaluri proprii | −81,9 K RON | −8,1 K RON | 83,9 K RON | 87,2 K RON | 151,0 K RON | 118,9 K RON | 145,7 K RON | ▲ 22,6% |
| Datorii totale | 110,3 K RON | 55,6 K RON | 8,3 K RON | 26,0 K RON | 191,2 K RON | 171,1 K RON | 104,2 K RON | ▼ 39,1% |
| Lichiditate curentă | 0,18 | 0,78 | 6,55 | 3,43 | 0,50 | 0,52 | 0,87 | ▲ 65,4% |
| Marjă netă (%) | -560,07 | 44,90 | 42,83 | 33,04 | 34,19 | -16,43 | 10,15 | ▲ 161,8% |
| Scor bonitate | 19 | 60 | 100 | 87 | 53 | 50 | 83 | ▲ 66,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (26,8 K RON).
- •Scorul de bonitate de 83/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 299,7 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.