Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
RAMS MOTORSPORT SRL
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Loc. Otopeni, Oraş Otopeni, Str. TRAIAN, 20, 75100, CORP C2, BIROUL NR.1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.303.564 RON | 1.317.566 RON | 1.436.245 RON | −131.840 RON | −118.679 RON | 1.515.306 RON | 1.006.885 RON | 508.421 RON | −1.342.989 RON | 2.842.662 RON | 419.265 RON | 81.067 RON | 17.395 RON | 1.762 RON | 10 |
| 2020 | 1.278.577 RON | 3.014.133 RON | 1.570.479 RON | 1.413.531 RON | 1.443.654 RON | 2.088.264 RON | 1.423.462 RON | 664.802 RON | 70.542 RON | 2.001.613 RON | 565.428 RON | 91.126 RON | 25.720 RON | 9.611 RON | 10 |
| 2021 | 2.301.895 RON | 2.727.705 RON | 2.631.374 RON | 69.601 RON | 96.331 RON | 2.299.261 RON | 1.009.985 RON | 1.289.276 RON | 115.254 RON | 2.106.382 RON | 995.294 RON | 79.795 RON | 77.795 RON | 170 RON | 11 |
| 2022 | 3.141.216 RON | 3.271.190 RON | 3.091.715 RON | 151.688 RON | 179.475 RON | 2.517.248 RON | 996.884 RON | 1.520.364 RON | 266.942 RON | 2.094.000 RON | 1.363.361 RON | 146.799 RON | 157.725 RON | 1.419 RON | 11 |
| 2023 | 2.819.882 RON | 2.862.111 RON | 2.735.382 RON | 105.874 RON | 126.729 RON | 2.666.810 RON | 891.221 RON | 1.775.589 RON | 372.817 RON | 2.279.428 RON | 1.624.539 RON | 146.416 RON | 27.975 RON | 13.410 RON | 10 |
| 2024 | 2.376.845 RON | 2.863.165 RON | 2.763.199 RON | 85.890 RON | 99.966 RON | 2.048.190 RON | 689.833 RON | 1.358.357 RON | 458.707 RON | 1.540.747 RON | 1.219.854 RON | 127.737 RON | 64.601 RON | 15.865 RON | 8 |
| 2025 | 2.434.305 RON | 2.647.091 RON | 2.569.321 RON | 66.615 RON | 77.770 RON | 1.999.217 RON | 570.170 RON | 1.429.047 RON | 525.322 RON | 1.436.209 RON | 1.253.290 RON | 171.450 RON | 53.510 RON | 15.824 RON | 10 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (35)
- 3312 Repararea și întreținerea mașinilor
- 3317 Repararea și întreținerea altor echipamente civile de transport n.c.a.
- 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerţ cu alte autovehicule
- 4520 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4532 Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4540 Comerţ cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor
- 4612 Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5224 Manipulări
- 5229 Alte activităţi anexe transporturilor
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 8551 Învățământ în domeniul sportiv și recreațional
- 8553 Școli de conducere (pilotaj)
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
- 9311 Activități ale bazelor sportive
- 9319 Alte activități sportive n.c.a
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
- 9609 Alte activităţi de servicii n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4520 — Întreţinerea şi repararea autovehiculelor
Top format din 741 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (1) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,30 M RON | 1,28 M RON | 2,30 M RON | 3,14 M RON | 2,82 M RON | 2,38 M RON | 2,43 M RON |
| Venituri totale | 1,32 M RON | 3,01 M RON | 2,73 M RON | 3,27 M RON | 2,86 M RON | 2,86 M RON | 2,65 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,44 M RON | 1,57 M RON | 2,63 M RON | 3,09 M RON | 2,74 M RON | 2,76 M RON | 2,57 M RON |
| Rezultat net | −131,8 K RON | 1,41 M RON | 69,6 K RON | 151,7 K RON | 105,9 K RON | 85,9 K RON | 66,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 3,11 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,00 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,12 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,39 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,94 |
| Durata stocaj (zile) | 188 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 14,20 |
| Durata încasare (zile) | 26 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2,84 M RON | 1,52 M RON | 187,6% |
| 2020 | 2,00 M RON | 2,09 M RON | 95,9% |
| 2021 | 2,11 M RON | 2,30 M RON | 91,6% |
| 2022 | 2,09 M RON | 2,52 M RON | 83,2% |
| 2023 | 2,28 M RON | 2,67 M RON | 85,5% |
| 2024 | 1,54 M RON | 2,05 M RON | 75,2% |
| 2025 | 1,44 M RON | 2,00 M RON | 71,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,30 M RON | 1,28 M RON | 2,30 M RON | 3,14 M RON | 2,82 M RON | 2,38 M RON | 2,43 M RON | ▲ 2,4% |
| Rezultat net | −131,8 K RON | 1,41 M RON | 69,6 K RON | 151,7 K RON | 105,9 K RON | 85,9 K RON | 66,6 K RON | ▼ 22,4% |
| Total active | 1,52 M RON | 2,09 M RON | 2,30 M RON | 2,52 M RON | 2,67 M RON | 2,05 M RON | 2,00 M RON | ▼ 2,4% |
| Capitaluri proprii | −1,34 M RON | 70,5 K RON | 115,3 K RON | 266,9 K RON | 372,8 K RON | 458,7 K RON | 525,3 K RON | ▲ 14,5% |
| Datorii totale | 2,84 M RON | 2,00 M RON | 2,11 M RON | 2,09 M RON | 2,28 M RON | 1,54 M RON | 1,44 M RON | ▼ 6,8% |
| Lichiditate curentă | 0,18 | 0,33 | 0,61 | 0,73 | 0,78 | 0,88 | 1,00 | ▲ 12,9% |
| Marjă netă (%) | -10,11 | 110,56 | 3,02 | 4,83 | 3,75 | 3,61 | 2,74 | ▼ 24,1% |
| Scor bonitate | 19 | 56 | 51 | 63 | 50 | 50 | 50 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (66,6 K RON).
- •Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 3,11 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.