Publicitate

HAUTE COUTURE METAL S.R.L.

CUI: 39126153 J23/707/2024 SRL Ilfov, Oraş Popeşti Leordeni
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 39126153
Cod înmatriculare J23/707/2024
EUID ROONRC.J23/707/2024
Data înmatriculării 2024-01-31
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 2 ani
Salariați (2024) 9 angajați

Adresă

România, Ilfov, Oraş Popeşti Leordeni, OLTENIŢEI, 247, 77160, CONSTRUCTIA C1 - HALA DEPOZITARE P+SUPANTA, BIROURI P+1E PARTIAL ( HALA 5)

Țară: România
Județ: Ilfov
Localitate: Oraş Popeşti Leordeni
Stradă: OLTENIŢEI
Număr: 247
Cod poștal: 77160
Completare adresă: CONSTRUCTIA C1 - HALA DEPOZITARE P+SUPANTA, BIROURI P+1E PARTIAL ( HALA 5)

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 2.385.690 RON 2.385.829 RON 1.809.265 RON 555.570 RON 576.564 RON 4.207.788 RON 3.291.171 RON 916.617 RON 631.823 RON 3.575.965 RON 275.214 RON 320.694 RON 0 RON 0 RON 11
2024 3.044.797 RON 3.068.158 RON 2.346.605 RON 603.991 RON 721.553 RON 3.941.235 RON 3.177.684 RON 763.551 RON 683.466 RON 3.257.769 RON 112.565 RON 317.969 RON 0 RON 0 RON 9

Reprezentanți și administratori (1)

SAMOILĂ BOGDAN ANDREI
administrator
Constanţa, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.23) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 82.7% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
3,04 M RON
Rezultat Net 2024
604,0 K RON
Total Active 2024
3,94 M RON
Scor Bonitate
63/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 63/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 2,39 M RON 3,04 M RON
Venituri totale 2,39 M RON 3,07 M RON
Cheltuieli totale 1,81 M RON 2,35 M RON
Rezultat net 555,6 K RON 604,0 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 3,70 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,23 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,20 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,10 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,21 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate3,18 M RON (80.6%)
Active circulante763,6 K RON (19.4%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri112,6 K RON
Creanțe318,0 K RON
Numerar333,0 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 27,05
Durata stocaj (zile) 14
Rotație creanțe (ori/an) 9,58
Durata încasare (zile) 38

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
23,7%
Marjă netă
19,8%
ROA
15,3%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 3,58 M RON 4,21 M RON 85,0%
2024 3,26 M RON 3,94 M RON 82,7%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

63
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 2,39 M RON 3,04 M RON ▲ 27,6%
Rezultat net 555,6 K RON 604,0 K RON ▲ 8,7%
Total active 4,21 M RON 3,94 M RON ▼ 6,3%
Capitaluri proprii 631,8 K RON 683,5 K RON ▲ 8,2%
Datorii totale 3,58 M RON 3,26 M RON ▼ 8,9%
Lichiditate curentă 0,26 0,23 ▼ 8,5%
Marjă netă (%) 23,29 19,84 ▼ 14,8%
Scor bonitate 55 63 ▲ 14,5%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (604,0 K RON).
  • Scorul de bonitate de 63/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 3,70 M RON.

Riscuri identificate

  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 82.7% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate