PATRASCU MARIO TRADING S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Comuna Dărăşti-Ilfov, MIHAI EMINESCU, 1, 77080
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 25.049 RON | 27.520 RON | 27.722 RON | −1.028 RON | −202 RON | 50.809 RON | 0 RON | 50.809 RON | −828 RON | 51.637 RON | 44.354 RON | 1.545 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 40.630 RON | 41.302 RON | 36.804 RON | 3.294 RON | 4.498 RON | 65.153 RON | 0 RON | 65.153 RON | 2.466 RON | 62.687 RON | 40.937 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 54.702 RON | 55.336 RON | 50.718 RON | 3.156 RON | 4.618 RON | 71.463 RON | 0 RON | 71.463 RON | 5.623 RON | 65.840 RON | 23.205 RON | 2 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 109.153 RON | 109.479 RON | 58.435 RON | 48.251 RON | 51.044 RON | 88.047 RON | 0 RON | 88.047 RON | 53.874 RON | 34.440 RON | 11.967 RON | 2 RON | 0 RON | 267 RON | 0 |
| 2023 | 54.493 RON | 54.579 RON | 23.850 RON | 26.524 RON | 30.729 RON | 117.727 RON | 0 RON | 117.727 RON | 80.398 RON | 37.595 RON | 29.642 RON | 2 RON | 0 RON | 266 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (37)
- 3311 Repararea și întreținerea articolelor fabricate din metal
- 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4637 Comerț cu ridicata cu cafea, ceai, cacao și condimente
- 4644 Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
- 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
- 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
- 4726 Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
- 4729 Comerţ cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4753 Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și a altor acoperitoare de podea
- 4759 Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate
- 4761 Comerț cu amănuntul al cărților
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 4782 Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor
- 5610 Restaurante
- 5629 Alte servicii de alimentaţie n.c.a.
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 9521 Repararea și întreținerea aparatelor electronice de uz casnic
- 9522 Repararea și întreținerea dispozitivelor de uz gospodăresc și a echipamentelor pentru casă și grădină
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 25,0 K RON | 40,6 K RON | 54,7 K RON | 109,2 K RON | 54,5 K RON |
| Venituri totale | 27,5 K RON | 41,3 K RON | 55,3 K RON | 109,5 K RON | 54,6 K RON |
| Cheltuieli totale | 27,7 K RON | 36,8 K RON | 50,7 K RON | 58,4 K RON | 23,9 K RON |
| Rezultat net | −1,0 K RON | 3,3 K RON | 3,2 K RON | 48,3 K RON | 26,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 95,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,13 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,34 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 2,34 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 3,13 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,84 |
| Durata stocaj (zile) | 199 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 27.246,50 |
| Durata încasare (zile) | 0 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 51,6 K RON | 50,8 K RON | 101,6% |
| 2020 | 62,7 K RON | 65,2 K RON | 96,2% |
| 2021 | 65,8 K RON | 71,5 K RON | 92,1% |
| 2022 | 34,4 K RON | 88,0 K RON | 39,1% |
| 2023 | 37,6 K RON | 117,7 K RON | 31,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 25,0 K RON | 40,6 K RON | 54,7 K RON | 109,2 K RON | 54,5 K RON | ▼ 50,1% |
| Rezultat net | −1,0 K RON | 3,3 K RON | 3,2 K RON | 48,3 K RON | 26,5 K RON | ▼ 45,0% |
| Total active | 50,8 K RON | 65,2 K RON | 71,5 K RON | 88,0 K RON | 117,7 K RON | ▲ 33,7% |
| Capitaluri proprii | −828 RON | 2,5 K RON | 5,6 K RON | 53,9 K RON | 80,4 K RON | ▲ 49,2% |
| Datorii totale | 51,6 K RON | 62,7 K RON | 65,8 K RON | 34,4 K RON | 37,6 K RON | ▲ 9,2% |
| Lichiditate curentă | 0,98 | 1,04 | 1,09 | 2,56 | 3,13 | ▲ 22,5% |
| Marjă netă (%) | -4,10 | 8,11 | 5,77 | 44,20 | 48,67 | ▲ 10,1% |
| Scor bonitate | 24 | 68 | 63 | 100 | 87 | ▼ 13,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2023 (26,5 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.13), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 95,0 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.