Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PASCU LOGIC SRL
Date generale
Adresă
România, Maramureş, Sat Vişeu de Jos, Comuna Vişeu de Jos, VIŞEU DE JOS, 853, 437390
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 476.433 RON | 482.730 RON | 251.083 RON | 226.846 RON | 231.647 RON | 1.340.778 RON | 0 RON | 1.340.778 RON | 1.329.578 RON | 11.200 RON | 0 RON | 1.026.767 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 228.082 RON | 230.211 RON | 135.977 RON | 91.953 RON | 94.234 RON | 1.430.798 RON | 0 RON | 1.430.798 RON | 1.421.531 RON | 9.267 RON | 0 RON | 1.068.901 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 331.924 RON | 333.026 RON | 291.989 RON | 37.718 RON | 41.037 RON | 1.504.563 RON | 34.636 RON | 1.469.927 RON | 1.459.249 RON | 45.314 RON | 0 RON | 1.402.560 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 283.093 RON | 307.631 RON | 111.735 RON | 190.812 RON | 195.896 RON | 1.018.126 RON | 0 RON | 1.018.126 RON | 1.013.781 RON | 4.345 RON | 0 RON | 960.040 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (30)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4674 Comerţ cu ridicata al echipamentelor şi furniturilor de fierărie pentru instalaţii sanitare şi de încălzire
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5224 Manipulări
- 7810 Activități ale agențiilor de plasare a forței de muncă
- 7820 Activități ale agențiilor de plasare temporară a forței de muncă și furnizarea altor resurse umane
- 7830 Servicii de furnizare şi management a forţei de muncă
Raport Economico-Financiar
2019–20221. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 476,4 K RON | 228,1 K RON | 331,9 K RON | 283,1 K RON |
| Venituri totale | 482,7 K RON | 230,2 K RON | 333,0 K RON | 307,6 K RON |
| Cheltuieli totale | 251,1 K RON | 136,0 K RON | 292,0 K RON | 111,7 K RON |
| Rezultat net | 226,8 K RON | 92,0 K RON | 37,7 K RON | 190,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2023 (regresie liniară): 210,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2022
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 234,32 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 234,32 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 13,37 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 234,32 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2022)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2022)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,29 |
| Durata încasare (zile) | 1.238 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 11,2 K RON | 1,34 M RON | 0,8% |
| 2020 | 9,3 K RON | 1,43 M RON | 0,7% |
| 2021 | 45,3 K RON | 1,50 M RON | 3,0% |
| 2022 | 4,3 K RON | 1,02 M RON | 0,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2022
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 476,4 K RON | 228,1 K RON | 331,9 K RON | 283,1 K RON | ▼ 14,7% |
| Rezultat net | 226,8 K RON | 92,0 K RON | 37,7 K RON | 190,8 K RON | ▲ 405,9% |
| Total active | 1,34 M RON | 1,43 M RON | 1,50 M RON | 1,02 M RON | ▼ 32,3% |
| Capitaluri proprii | 1,33 M RON | 1,42 M RON | 1,46 M RON | 1,01 M RON | ▼ 30,5% |
| Datorii totale | 11,2 K RON | 9,3 K RON | 45,3 K RON | 4,3 K RON | ▼ 90,4% |
| Lichiditate curentă | 119,71 | 154,40 | 32,44 | 234,32 | ▲ 622,4% |
| Marjă netă (%) | 47,61 | 40,32 | 11,36 | 67,40 | ▲ 493,3% |
| Scor bonitate | 87 | 87 | 87 | 95 | ▲ 9,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2022 (190,8 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (234.32), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2022.