Publicitate

SPIRUTRANS LOGISTIC SRL

CUI: 35874801 J2/475/2016 SRL Arad, Municipiul Arad
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 35874801
Cod înmatriculare J2/475/2016
EUID ROONRC.J2/475/2016
Data înmatriculării 2016-03-28
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 10 ani
Salariați (2024) 3 angajați

Adresă

România, Arad, Municipiul Arad, VOINICILOR, 43, 508, 1, 310307

Țară: România
Județ: Arad
Localitate: Municipiul Arad
Stradă: VOINICILOR
Număr: 43
Bloc: 508
Apartament: 1
Cod poștal: 310307

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 191.057 RON 191.057 RON 204.967 RON −15.820 RON −13.910 RON 171.992 RON 19.697 RON 152.295 RON −77.609 RON 249.601 RON 118.587 RON 28.305 RON 0 RON 0 RON 1
2020 142.066 RON 209.008 RON 185.456 RON 21.969 RON 23.552 RON 424.593 RON 33.557 RON 391.036 RON −55.622 RON 480.215 RON 309.818 RON 77.569 RON 0 RON 0 RON 1
2021 547.826 RON 556.241 RON 488.780 RON 62.010 RON 67.461 RON 634.161 RON 26.528 RON 607.633 RON 6.169 RON 627.992 RON 439.881 RON 154.631 RON 0 RON 0 RON 1
2022 1.004.072 RON 1.010.381 RON 628.840 RON 374.284 RON 381.541 RON 903.260 RON 81.424 RON 821.836 RON 380.562 RON 522.698 RON 438.195 RON 315.582 RON 0 RON 0 RON 2
2023 1.220.133 RON 1.227.456 RON 1.125.150 RON 92.411 RON 102.306 RON 847.126 RON 121.385 RON 725.741 RON 472.973 RON 374.153 RON 396.671 RON 247.450 RON 0 RON 0 RON 3
2024 1.247.777 RON 1.255.107 RON 1.078.789 RON 143.989 RON 176.318 RON 911.586 RON 201.197 RON 710.389 RON 616.962 RON 294.624 RON 352.251 RON 237.305 RON 0 RON 0 RON 3

Reprezentanți și administratori (1)

VUJDEU ADELIN-VIOREL
administrator
Arad, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2019–2024

1. Sumar Executiv

Cifra de Afaceri 2024
1,25 M RON
Rezultat Net 2024
144,0 K RON
Total Active 2024
911,6 K RON
Scor Bonitate
95/100
A
Risc Scăzut — Clasa A
Scor bonitate: 95/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 201920202021202220232024
Cifra de afaceri 191,1 K RON 142,1 K RON 547,8 K RON 1,00 M RON 1,22 M RON 1,25 M RON
Venituri totale 191,1 K RON 209,0 K RON 556,2 K RON 1,01 M RON 1,23 M RON 1,26 M RON
Cheltuieli totale 205,0 K RON 185,5 K RON 488,8 K RON 628,8 K RON 1,13 M RON 1,08 M RON
Rezultat net −15,8 K RON 22,0 K RON 62,0 K RON 374,3 K RON 92,4 K RON 144,0 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 1,62 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 2,41 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 1,22 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,41 ≥ 0.2 Acceptabil
Solvabilitate 3,09 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate201,2 K RON (22.1%)
Active circulante710,4 K RON (77.9%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri352,3 K RON
Creanțe237,3 K RON
Numerar120,8 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 3,54
Durata stocaj (zile) 103
Rotație creanțe (ori/an) 5,26
Durata încasare (zile) 69

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
14,1%
Marjă netă
11,5%
ROA
15,8%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 249,6 K RON 172,0 K RON 145,1%
2020 480,2 K RON 424,6 K RON 113,1%
2021 628,0 K RON 634,2 K RON 99,0%
2022 522,7 K RON 903,3 K RON 57,9%
2023 374,2 K RON 847,1 K RON 44,2%
2024 294,6 K RON 911,6 K RON 32,3%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

95
din 100 puncte
Clasa A — Risc Scăzut
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 201920202021202220232024 YoY
Cifra de afaceri 191,1 K RON 142,1 K RON 547,8 K RON 1,00 M RON 1,22 M RON 1,25 M RON ▲ 2,3%
Rezultat net −15,8 K RON 22,0 K RON 62,0 K RON 374,3 K RON 92,4 K RON 144,0 K RON ▲ 55,8%
Total active 172,0 K RON 424,6 K RON 634,2 K RON 903,3 K RON 847,1 K RON 911,6 K RON ▲ 7,6%
Capitaluri proprii −77,6 K RON −55,6 K RON 6,2 K RON 380,6 K RON 473,0 K RON 617,0 K RON ▲ 30,4%
Datorii totale 249,6 K RON 480,2 K RON 628,0 K RON 522,7 K RON 374,2 K RON 294,6 K RON ▼ 21,3%
Lichiditate curentă 0,61 0,81 0,97 1,57 1,94 2,41 ▲ 24,3%
Marjă netă (%) -8,28 15,46 11,32 37,28 7,57 11,54 ▲ 52,4%
Scor bonitate 24 55 66 90 85 95 ▲ 11,8%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (144,0 K RON).
  • Lichiditate curentă bună (2.41), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,62 M RON.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.

Publicitate