Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
TYPĂK TRANSPORTEAM SRL
Date generale
Adresă
România, Maramureş, Sat Rona de Sus, Comuna Rona de Sus, RONA DE SUS, 399A, 437250
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 759.433 RON | 765.544 RON | 717.746 RON | 40.157 RON | 47.798 RON | 572.460 RON | 409.502 RON | 162.958 RON | −51.668 RON | 624.128 RON | 26.422 RON | 102.949 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2020 | 1.362.103 RON | 1.368.829 RON | 880.125 RON | 475.023 RON | 488.704 RON | 700.114 RON | 265.741 RON | 434.373 RON | 423.355 RON | 276.759 RON | 59.380 RON | 302.916 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 767.294 RON | 812.753 RON | 899.482 RON | −97.084 RON | −86.729 RON | 680.911 RON | 125.912 RON | 554.999 RON | 326.271 RON | 354.640 RON | 491 RON | 477.054 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 868.314 RON | 934.555 RON | 1.117.875 RON | −192.184 RON | −183.320 RON | 1.166.834 RON | 574.961 RON | 591.873 RON | 134.087 RON | 1.032.747 RON | 1.077 RON | 557.332 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 1.268.430 RON | 1.276.349 RON | 1.071.509 RON | 192.754 RON | 204.840 RON | 1.070.646 RON | 461.836 RON | 608.810 RON | 326.840 RON | 743.806 RON | 26.848 RON | 570.980 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 756.604 RON | 852.959 RON | 900.908 RON | −71.925 RON | −47.949 RON | 778.904 RON | 269.735 RON | 509.169 RON | 254.916 RON | 523.988 RON | 0 RON | 482.120 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.97) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2024 (−71.925 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 759,4 K RON | 1,36 M RON | 767,3 K RON | 868,3 K RON | 1,27 M RON | 756,6 K RON |
| Venituri totale | 765,5 K RON | 1,37 M RON | 812,8 K RON | 934,6 K RON | 1,28 M RON | 853,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 717,7 K RON | 880,1 K RON | 899,5 K RON | 1,12 M RON | 1,07 M RON | 900,9 K RON |
| Rezultat net | 40,2 K RON | 475,0 K RON | −97,1 K RON | −192,2 K RON | 192,8 K RON | −71,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 944,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,97 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,97 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,49 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,57 |
| Durata încasare (zile) | 233 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 624,1 K RON | 572,5 K RON | 109,0% |
| 2020 | 276,8 K RON | 700,1 K RON | 39,5% |
| 2021 | 354,6 K RON | 680,9 K RON | 52,1% |
| 2022 | 1,03 M RON | 1,17 M RON | 88,5% |
| 2023 | 743,8 K RON | 1,07 M RON | 69,5% |
| 2024 | 524,0 K RON | 778,9 K RON | 67,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 759,4 K RON | 1,36 M RON | 767,3 K RON | 868,3 K RON | 1,27 M RON | 756,6 K RON | ▼ 40,4% |
| Rezultat net | 40,2 K RON | 475,0 K RON | −97,1 K RON | −192,2 K RON | 192,8 K RON | −71,9 K RON | ▼ 137,3% |
| Total active | 572,5 K RON | 700,1 K RON | 680,9 K RON | 1,17 M RON | 1,07 M RON | 778,9 K RON | ▼ 27,2% |
| Capitaluri proprii | −51,7 K RON | 423,4 K RON | 326,3 K RON | 134,1 K RON | 326,8 K RON | 254,9 K RON | ▼ 22,0% |
| Datorii totale | 624,1 K RON | 276,8 K RON | 354,6 K RON | 1,03 M RON | 743,8 K RON | 524,0 K RON | ▼ 29,6% |
| Lichiditate curentă | 0,26 | 1,57 | 1,57 | 0,57 | 0,82 | 0,97 | ▲ 18,7% |
| Marjă netă (%) | 5,29 | 34,87 | -12,65 | -22,13 | 15,20 | -9,51 | ▼ 162,6% |
| Scor bonitate | 37 | 95 | 47 | 37 | 78 | 42 | ▼ 46,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 944,3 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (42/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.