Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ELSZ COM SRL
Date generale
Adresă
România, Mureş, Sat Sîngeorgiu de Mureş, Comuna Sîngeorgiu de Mureş, MÁRTON ÁRON, 16, 547530
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 6.113.090 RON | 6.128.963 RON | 5.994.630 RON | 104.957 RON | 134.333 RON | 1.529.690 RON | 1.072.949 RON | 456.741 RON | 653.435 RON | 903.461 RON | 273.513 RON | 76.787 RON | 0 RON | 27.206 RON | 10 |
| 2024 | 6.031.621 RON | 6.034.778 RON | 6.003.173 RON | 13.714 RON | 31.605 RON | 1.405.109 RON | 899.867 RON | 505.242 RON | 629.727 RON | 795.811 RON | 322.916 RON | 94.564 RON | 0 RON | 20.429 RON | 10 |
| 2025 | 6.996.568 RON | 6.996.578 RON | 6.722.239 RON | 218.972 RON | 274.339 RON | 1.543.978 RON | 823.668 RON | 720.310 RON | 704.034 RON | 844.146 RON | 381.293 RON | 87.734 RON | 0 RON | 4.202 RON | 10 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
- 4729 Comerţ cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 984 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.85) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,11 M RON | 6,03 M RON | 7,00 M RON |
| Venituri totale | 6,13 M RON | 6,03 M RON | 7,00 M RON |
| Cheltuieli totale | 5,99 M RON | 6,00 M RON | 6,72 M RON |
| Rezultat net | 105,0 K RON | 13,7 K RON | 219,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 7,26 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,85 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,40 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,30 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,83 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 18,35 |
| Durata stocaj (zile) | 20 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 79,75 |
| Durata încasare (zile) | 5 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 903,5 K RON | 1,53 M RON | 59,1% |
| 2024 | 795,8 K RON | 1,41 M RON | 56,6% |
| 2025 | 844,1 K RON | 1,54 M RON | 54,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,11 M RON | 6,03 M RON | 7,00 M RON | ▲ 16,0% |
| Rezultat net | 105,0 K RON | 13,7 K RON | 219,0 K RON | ▲ 1.496,7% |
| Total active | 1,53 M RON | 1,41 M RON | 1,54 M RON | ▲ 9,9% |
| Capitaluri proprii | 653,4 K RON | 629,7 K RON | 704,0 K RON | ▲ 11,8% |
| Datorii totale | 903,5 K RON | 795,8 K RON | 844,1 K RON | ▲ 6,1% |
| Lichiditate curentă | 0,51 | 0,63 | 0,85 | ▲ 34,4% |
| Marjă netă (%) | 1,72 | 0,23 | 3,13 | ▲ 1.260,9% |
| Scor bonitate | 55 | 55 | 68 | ▲ 23,6% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (219,0 K RON).
- •Scorul de bonitate de 68/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 7,26 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.