Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
OVIPOP BAU S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Mureş, Sat Ideciu de Jos, Comuna Ideciu de Jos, IDECIU DE JOS, 155 Z1, 547360
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 19.500 RON | 19.500 RON | 12.982 RON | 6.323 RON | 6.518 RON | 13.528 RON | 0 RON | 13.528 RON | 6.523 RON | 7.005 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 106.000 RON | 106.003 RON | 78.758 RON | 26.185 RON | 27.245 RON | 41.731 RON | 0 RON | 41.731 RON | 32.709 RON | 9.022 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 92.660 RON | 92.668 RON | 80.022 RON | 11.719 RON | 12.646 RON | 58.050 RON | 0 RON | 58.050 RON | 44.428 RON | 13.622 RON | 0 RON | 827 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 143.922 RON | 143.926 RON | 131.153 RON | 11.334 RON | 12.773 RON | 69.523 RON | 0 RON | 69.523 RON | 55.790 RON | 13.733 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (22)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4333 — Lucrări de pardosire și placare a pereților
Top format din 40 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2022–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 19,5 K RON | 106,0 K RON | 92,7 K RON | 143,9 K RON |
| Venituri totale | 19,5 K RON | 106,0 K RON | 92,7 K RON | 143,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 13,0 K RON | 78,8 K RON | 80,0 K RON | 131,2 K RON |
| Rezultat net | 6,3 K RON | 26,2 K RON | 11,7 K RON | 11,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 180,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 5,06 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 5,06 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 5,06 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 5,06 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 7,0 K RON | 13,5 K RON | 51,8% |
| 2023 | 9,0 K RON | 41,7 K RON | 21,6% |
| 2024 | 13,6 K RON | 58,1 K RON | 23,5% |
| 2025 | 13,7 K RON | 69,5 K RON | 19,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 19,5 K RON | 106,0 K RON | 92,7 K RON | 143,9 K RON | ▲ 55,3% |
| Rezultat net | 6,3 K RON | 26,2 K RON | 11,7 K RON | 11,3 K RON | ▼ 3,3% |
| Total active | 13,5 K RON | 41,7 K RON | 58,1 K RON | 69,5 K RON | ▲ 19,8% |
| Capitaluri proprii | 6,5 K RON | 32,7 K RON | 44,4 K RON | 55,8 K RON | ▲ 25,6% |
| Datorii totale | 7,0 K RON | 9,0 K RON | 13,6 K RON | 13,7 K RON | ▲ 0,8% |
| Lichiditate curentă | 1,93 | 4,63 | 4,26 | 5,06 | ▲ 18,8% |
| Marjă netă (%) | 32,43 | 24,70 | 12,65 | 7,88 | ▼ 37,7% |
| Scor bonitate | 77 | 100 | 80 | 90 | ▲ 12,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2022, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (11,3 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (5.06), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 90/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 180,5 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2025.