Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
FARMACIA SALVIA SRL
Date generale
Adresă
România, Mureş, Loc. Sângeorgiu de Pădure, Oraş Sângeorgiu de Pădure, Str. PETOFI, 1, 3280
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.425.584 RON | 1.427.184 RON | 1.307.977 RON | 100.034 RON | 119.207 RON | 822.804 RON | 317.878 RON | 504.926 RON | 291.070 RON | 531.734 RON | 209.265 RON | 160.687 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2020 | 1.561.898 RON | 1.561.986 RON | 1.413.815 RON | 124.464 RON | 148.171 RON | 982.845 RON | 309.282 RON | 673.563 RON | 315.500 RON | 667.345 RON | 254.311 RON | 200.543 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2021 | 1.680.317 RON | 1.681.613 RON | 1.542.398 RON | 117.386 RON | 139.215 RON | 1.075.995 RON | 387.055 RON | 688.940 RON | 308.422 RON | 767.573 RON | 217.641 RON | 229.042 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2022 | 1.848.691 RON | 1.852.946 RON | 1.757.724 RON | 77.091 RON | 95.222 RON | 1.181.819 RON | 352.919 RON | 828.900 RON | 268.127 RON | 913.692 RON | 274.417 RON | 251.683 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2023 | 2.049.934 RON | 2.050.077 RON | 1.893.154 RON | 136.404 RON | 156.923 RON | 1.199.576 RON | 319.458 RON | 880.118 RON | 327.440 RON | 872.136 RON | 281.458 RON | 241.268 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2024 | 2.315.904 RON | 2.400.928 RON | 2.355.743 RON | 26.779 RON | 45.185 RON | 987.584 RON | 73.495 RON | 914.089 RON | 217.814 RON | 769.770 RON | 335.969 RON | 206.444 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 2.625.038 RON | 2.625.492 RON | 2.407.517 RON | 182.767 RON | 217.975 RON | 1.363.147 RON | 49.620 RON | 1.313.527 RON | 400.581 RON | 962.797 RON | 329.568 RON | 393.940 RON | 0 RON | 231 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4773 — Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
Top format din 102 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,43 M RON | 1,56 M RON | 1,68 M RON | 1,85 M RON | 2,05 M RON | 2,32 M RON | 2,63 M RON |
| Venituri totale | 1,43 M RON | 1,56 M RON | 1,68 M RON | 1,85 M RON | 2,05 M RON | 2,40 M RON | 2,63 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,31 M RON | 1,41 M RON | 1,54 M RON | 1,76 M RON | 1,89 M RON | 2,36 M RON | 2,41 M RON |
| Rezultat net | 100,0 K RON | 124,5 K RON | 117,4 K RON | 77,1 K RON | 136,4 K RON | 26,8 K RON | 182,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,71 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,36 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,02 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,61 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,42 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 7,97 |
| Durata stocaj (zile) | 46 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 6,66 |
| Durata încasare (zile) | 55 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 531,7 K RON | 822,8 K RON | 64,6% |
| 2020 | 667,3 K RON | 982,8 K RON | 67,9% |
| 2021 | 767,6 K RON | 1,08 M RON | 71,3% |
| 2022 | 913,7 K RON | 1,18 M RON | 77,3% |
| 2023 | 872,1 K RON | 1,20 M RON | 72,7% |
| 2024 | 769,8 K RON | 987,6 K RON | 77,9% |
| 2025 | 962,8 K RON | 1,36 M RON | 70,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,43 M RON | 1,56 M RON | 1,68 M RON | 1,85 M RON | 2,05 M RON | 2,32 M RON | 2,63 M RON | ▲ 13,3% |
| Rezultat net | 100,0 K RON | 124,5 K RON | 117,4 K RON | 77,1 K RON | 136,4 K RON | 26,8 K RON | 182,8 K RON | ▲ 582,5% |
| Total active | 822,8 K RON | 982,8 K RON | 1,08 M RON | 1,18 M RON | 1,20 M RON | 987,6 K RON | 1,36 M RON | ▲ 38,0% |
| Capitaluri proprii | 291,1 K RON | 315,5 K RON | 308,4 K RON | 268,1 K RON | 327,4 K RON | 217,8 K RON | 400,6 K RON | ▲ 83,9% |
| Datorii totale | 531,7 K RON | 667,3 K RON | 767,6 K RON | 913,7 K RON | 872,1 K RON | 769,8 K RON | 962,8 K RON | ▲ 25,1% |
| Lichiditate curentă | 0,95 | 1,01 | 0,90 | 0,91 | 1,01 | 1,19 | 1,36 | ▲ 14,9% |
| Marjă netă (%) | 7,02 | 7,97 | 6,99 | 4,17 | 6,65 | 1,16 | 6,96 | ▲ 500,0% |
| Scor bonitate | 60 | 80 | 55 | 58 | 75 | 65 | 75 | ▲ 15,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (182,8 K RON).
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,71 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.