Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ROBIZA SRL
Date generale
Adresă
România, Mureş, Sat Ceuaşu de Cîmpie, Comuna Ceuaşu de Cîmpie, CEUAŞU DE CÎMPIE, 429, 547140
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 915.828 RON | 1.166.815 RON | 1.117.348 RON | 37.799 RON | 49.467 RON | 2.795.019 RON | 2.032.624 RON | 762.395 RON | 1.372.347 RON | 1.423.969 RON | 142.022 RON | 449.087 RON | 0 RON | 1.297 RON | 16 |
| 2020 | 1.486.394 RON | 1.578.851 RON | 1.408.862 RON | 155.125 RON | 169.989 RON | 3.060.780 RON | 2.285.728 RON | 775.052 RON | 1.527.472 RON | 1.533.308 RON | 130.727 RON | 540.179 RON | 0 RON | 0 RON | 16 |
| 2021 | 1.583.123 RON | 1.832.340 RON | 1.424.473 RON | 392.036 RON | 407.867 RON | 3.352.871 RON | 2.597.412 RON | 755.459 RON | 1.919.509 RON | 1.433.362 RON | 145.607 RON | 437.280 RON | 0 RON | 0 RON | 16 |
| 2022 | 1.890.885 RON | 2.139.280 RON | 1.716.722 RON | 407.277 RON | 422.558 RON | 3.175.514 RON | 2.520.040 RON | 655.474 RON | 2.326.786 RON | 866.330 RON | 90.837 RON | 487.246 RON | 0 RON | 17.602 RON | 9 |
| 2023 | 1.303.712 RON | 1.339.957 RON | 1.140.102 RON | 186.462 RON | 199.855 RON | 2.929.567 RON | 2.453.489 RON | 476.078 RON | 2.513.249 RON | 433.920 RON | 51.071 RON | 376.056 RON | 0 RON | 17.602 RON | 9 |
| 2024 | 1.449.409 RON | 1.512.405 RON | 1.395.063 RON | 84.572 RON | 117.342 RON | 3.413.943 RON | 2.765.591 RON | 648.352 RON | 2.597.821 RON | 816.122 RON | 209.055 RON | 386.373 RON | 0 RON | 0 RON | 9 |
| 2025 | 1.122.838 RON | 1.140.452 RON | 1.619.642 RON | −479.190 RON | −479.190 RON | 3.141.410 RON | 2.583.978 RON | 557.432 RON | 2.118.451 RON | 1.022.959 RON | 148.323 RON | 409.109 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (31)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0141 Creșterea bovinelor de lapte
- 0142 Creșterea altor bovine
- 0145 Creșterea ovinelor și caprinelor
- 0146 Creșterea porcinelor
- 0150 Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0162 Activități auxiliare pentru creșterea animalelor
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3812 Colectarea deșeurilor periculoase
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile
- 3822 Producția de energie (electrică sau termică) prin tratarea deșeurilor (inclusiv prin incinerare)
- 3831 Incinerarea deșeurilor fără producție de energie
- 3832 Activități ale gropilor de gunoi sau a depozitelor permanente de deșeuri
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerţ cu alte autovehicule
- 4520 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4532 Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4633 Comerț cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor și grăsimilor comestibile
- 4661 Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor
- 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte
- 4677 Comerţ cu ridicata al deşeurilor şi resturilor
- 4729 Comerţ cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 7731 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4532 — Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
Top format din 95 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.54) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−479.190 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 915,8 K RON | 1,49 M RON | 1,58 M RON | 1,89 M RON | 1,30 M RON | 1,45 M RON | 1,12 M RON |
| Venituri totale | 1,17 M RON | 1,58 M RON | 1,83 M RON | 2,14 M RON | 1,34 M RON | 1,51 M RON | 1,14 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,12 M RON | 1,41 M RON | 1,42 M RON | 1,72 M RON | 1,14 M RON | 1,40 M RON | 1,62 M RON |
| Rezultat net | 37,8 K RON | 155,1 K RON | 392,0 K RON | 407,3 K RON | 186,5 K RON | 84,6 K RON | −479,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,43 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,54 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,40 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 3,07 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 7,57 |
| Durata stocaj (zile) | 48 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,74 |
| Durata încasare (zile) | 133 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,42 M RON | 2,80 M RON | 51,0% |
| 2020 | 1,53 M RON | 3,06 M RON | 50,1% |
| 2021 | 1,43 M RON | 3,35 M RON | 42,8% |
| 2022 | 866,3 K RON | 3,18 M RON | 27,3% |
| 2023 | 433,9 K RON | 2,93 M RON | 14,8% |
| 2024 | 816,1 K RON | 3,41 M RON | 23,9% |
| 2025 | 1,02 M RON | 3,14 M RON | 32,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 915,8 K RON | 1,49 M RON | 1,58 M RON | 1,89 M RON | 1,30 M RON | 1,45 M RON | 1,12 M RON | ▼ 22,5% |
| Rezultat net | 37,8 K RON | 155,1 K RON | 392,0 K RON | 407,3 K RON | 186,5 K RON | 84,6 K RON | −479,2 K RON | ▼ 666,6% |
| Total active | 2,80 M RON | 3,06 M RON | 3,35 M RON | 3,18 M RON | 2,93 M RON | 3,41 M RON | 3,14 M RON | ▼ 8,0% |
| Capitaluri proprii | 1,37 M RON | 1,53 M RON | 1,92 M RON | 2,33 M RON | 2,51 M RON | 2,60 M RON | 2,12 M RON | ▼ 18,5% |
| Datorii totale | 1,42 M RON | 1,53 M RON | 1,43 M RON | 866,3 K RON | 433,9 K RON | 816,1 K RON | 1,02 M RON | ▲ 25,3% |
| Lichiditate curentă | 0,54 | 0,51 | 0,53 | 0,76 | 1,10 | 0,79 | 0,54 | ▼ 31,4% |
| Marjă netă (%) | 4,13 | 10,44 | 24,76 | 21,54 | 14,30 | 5,83 | -42,68 | ▼ 832,1% |
| Scor bonitate | 55 | 73 | 83 | 83 | 77 | 65 | 40 | ▼ 38,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,43 M RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (40/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.