Publicitate

POIENIŢA ZARAND SRL

CUI: 36161105 J2/743/2016 SRL Arad, Sat Roşia Nouă, Comuna Petriş
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 36161105
Cod înmatriculare J2/743/2016
EUID ROONRC.J2/743/2016
Data înmatriculării 2016-06-02
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 10 ani
Salariați (2025) 1 angajați

Adresă

România, Arad, Sat Roşia Nouă, Comuna Petriş, ROŞIA NOUĂ, F.N., 317249

Țară: România
Județ: Arad
Localitate: Sat Roşia Nouă, Comuna Petriş
Stradă: ROŞIA NOUĂ
Număr: F.N.
Cod poștal: 317249

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 44.469 RON 44.469 RON 84.150 RON −40.117 RON −39.681 RON 41.380 RON 358 RON 41.022 RON −95.796 RON 137.176 RON 16.249 RON 16.444 RON 0 RON 0 RON 2
2020 36.511 RON 36.511 RON 70.284 RON −33.973 RON −33.773 RON 66.737 RON 186 RON 66.551 RON −129.769 RON 196.506 RON 32.006 RON 8.378 RON 0 RON 0 RON 1
2021 65.298 RON 65.298 RON 101.394 RON −36.096 RON −36.096 RON 79.743 RON 14 RON 79.729 RON −165.865 RON 245.608 RON 43.781 RON 14.117 RON 0 RON 0 RON 1
2022 54.494 RON 54.494 RON 97.980 RON −43.946 RON −43.486 RON 71.676 RON 0 RON 71.676 RON −209.811 RON 281.487 RON 44.539 RON 17.463 RON 0 RON 0 RON 1
2023 93.687 RON 343.698 RON 139.461 RON 200.800 RON 204.237 RON 112.490 RON 12.278 RON 100.212 RON −9.011 RON 121.501 RON 53.689 RON 15.611 RON 0 RON 0 RON 1
2024 102.513 RON 102.513 RON 136.296 RON −34.808 RON −33.783 RON 145.465 RON 10.833 RON 134.632 RON −43.819 RON 189.284 RON 87.946 RON 16.733 RON 0 RON 0 RON 1
2025 123.460 RON 228.460 RON 181.516 RON 44.805 RON 46.944 RON 147.046 RON 9.389 RON 137.657 RON 986 RON 146.060 RON 61.384 RON 51.338 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

ARDELEAN EFTIMIE
administrator
Arad, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (19)

Lideri din domeniu

Top companii din Arad, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 12 companii din județul Arad. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.94) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 99.3% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
123,5 K RON
Rezultat Net 2025
44,8 K RON
Total Active 2025
147,0 K RON
Scor Bonitate
66/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 66/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 44,5 K RON 36,5 K RON 65,3 K RON 54,5 K RON 93,7 K RON 102,5 K RON 123,5 K RON
Venituri totale 44,5 K RON 36,5 K RON 65,3 K RON 54,5 K RON 343,7 K RON 102,5 K RON 228,5 K RON
Cheltuieli totale 84,2 K RON 70,3 K RON 101,4 K RON 98,0 K RON 139,5 K RON 136,3 K RON 181,5 K RON
Rezultat net −40,1 K RON −34,0 K RON −36,1 K RON −43,9 K RON 200,8 K RON −34,8 K RON 44,8 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 131,1 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,94 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,52 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,17 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,01 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate9,4 K RON (6.4%)
Active circulante137,7 K RON (93.6%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri61,4 K RON
Creanțe51,3 K RON
Numerar24,9 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 2,01
Durata stocaj (zile) 182
Rotație creanțe (ori/an) 2,40
Durata încasare (zile) 152

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
38,0%
Marjă netă
36,3%
ROA
30,5%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 137,2 K RON 41,4 K RON 331,5%
2020 196,5 K RON 66,7 K RON 294,5%
2021 245,6 K RON 79,7 K RON 308,0%
2022 281,5 K RON 71,7 K RON 392,7%
2023 121,5 K RON 112,5 K RON 108,0%
2024 189,3 K RON 145,5 K RON 130,1%
2025 146,1 K RON 147,0 K RON 99,3%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

66
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință pozitivă pe toate criteriile 25/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 44,5 K RON 36,5 K RON 65,3 K RON 54,5 K RON 93,7 K RON 102,5 K RON 123,5 K RON ▲ 20,4%
Rezultat net −40,1 K RON −34,0 K RON −36,1 K RON −43,9 K RON 200,8 K RON −34,8 K RON 44,8 K RON ▲ 228,7%
Total active 41,4 K RON 66,7 K RON 79,7 K RON 71,7 K RON 112,5 K RON 145,5 K RON 147,0 K RON ▲ 1,1%
Capitaluri proprii −95,8 K RON −129,8 K RON −165,9 K RON −209,8 K RON −9,0 K RON −43,8 K RON 986 RON ▲ 102,3%
Datorii totale 137,2 K RON 196,5 K RON 245,6 K RON 281,5 K RON 121,5 K RON 189,3 K RON 146,1 K RON ▼ 22,8%
Lichiditate curentă 0,30 0,34 0,32 0,25 0,82 0,71 0,94 ▲ 32,5%
Marjă netă (%) -90,21 -93,05 -55,28 -80,64 214,33 -33,95 36,29 ▲ 206,9%
Scor bonitate 19 27 19 12 60 24 66 ▲ 175,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (44,8 K RON).
  • Scorul de bonitate de 66/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 131,1 K RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 99.3% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate