Publicitate

HRIMARLEX SRL

CUI: 30425070 J27/469/2012 SRL Neamţ, Municipiul Roman
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 30425070
Cod înmatriculare J27/469/2012
EUID ROONRC.J27/469/2012
Data înmatriculării 2012-07-12
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 14 ani
Salariați (2024) 1 angajați

Adresă

România, Neamţ, Municipiul Roman, SPIRU HARET, 29, 611129

Țară: România
Județ: Neamţ
Localitate: Municipiul Roman
Stradă: SPIRU HARET
Număr: 29
Cod poștal: 611129

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 489.755 RON 489.756 RON 484.907 RON 50 RON 4.849 RON 395.205 RON 13.301 RON 381.904 RON 291.298 RON 104.809 RON 142.485 RON 221.679 RON 0 RON 902 RON 2
2024 344.829 RON 344.943 RON 397.636 RON −54.292 RON −52.693 RON 254.341 RON 7.566 RON 246.775 RON 237.006 RON 17.676 RON 14.008 RON 174.297 RON 0 RON 341 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

HRISCU MARIAN-ALEXANDRU
administrator
Neamţ, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−54.292 RON)
Cifra de Afaceri 2024
344,8 K RON
Rezultat Net 2024
−54,3 K RON
Total Active 2024
254,3 K RON
Scor Bonitate
64/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 64/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 489,8 K RON 344,8 K RON
Venituri totale 489,8 K RON 344,9 K RON
Cheltuieli totale 484,9 K RON 397,6 K RON
Rezultat net 50 RON −54,3 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 199,9 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 13,96 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 13,17 ≥ 0.8 Bun
Lichiditate imediată 3,31 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 14,39 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate7,6 K RON (3%)
Active circulante246,8 K RON (97%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri14,0 K RON
Creanțe174,3 K RON
Numerar58,5 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 24,62
Durata stocaj (zile) 15
Rotație creanțe (ori/an) 1,98
Durata încasare (zile) 185

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-15,3%
Marjă netă
-15,7%
ROA
-21,4%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 104,8 K RON 395,2 K RON 26,5%
2024 17,7 K RON 254,3 K RON 7,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

64
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 489,8 K RON 344,8 K RON ▼ 29,6%
Rezultat net 50 RON −54,3 K RON ▼ 108.684,0%
Total active 395,2 K RON 254,3 K RON ▼ 35,6%
Capitaluri proprii 291,3 K RON 237,0 K RON ▼ 18,6%
Datorii totale 104,8 K RON 17,7 K RON ▼ 83,1%
Lichiditate curentă 3,64 13,96 ▲ 283,1%
Marjă netă (%) 0,01 -15,74 ▼ 157.500,0%
Scor bonitate 77 64 ▼ 16,9%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
  • Lichiditate curentă bună (13.96), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 64/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate