Publicitate

COMAN PXY LOGISTIC S.R.L.

CUI: 38682738 J28/28/2018 SRL Olt, Sat Floru, Comuna Icoana
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 38682738
Cod înmatriculare J28/28/2018
EUID ROONRC.J28/28/2018
Data înmatriculării 2018-01-12
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 8 ani
Salariați (2025) 3 angajați

Adresă

România, Olt, Sat Floru, Comuna Icoana, CRINULUI, 3, 237226

Țară: România
Județ: Olt
Localitate: Sat Floru, Comuna Icoana
Stradă: CRINULUI
Număr: 3
Cod poștal: 237226

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 503.726 RON 546.299 RON 516.277 RON 24.576 RON 30.022 RON 211.422 RON 41.278 RON 170.144 RON 30.548 RON 180.874 RON 0 RON 91.464 RON 0 RON 0 RON 2
2020 884.452 RON 939.217 RON 736.505 RON 193.867 RON 202.712 RON 576.011 RON 329.308 RON 246.703 RON 172.235 RON 403.776 RON 0 RON 177.682 RON 0 RON 0 RON 2
2021 1.365.435 RON 1.599.581 RON 1.316.264 RON 267.659 RON 283.317 RON 1.173.559 RON 755.035 RON 418.524 RON 439.894 RON 733.665 RON 0 RON 239.562 RON 0 RON 0 RON 3
2022 2.765.376 RON 3.167.969 RON 2.586.229 RON 550.061 RON 581.740 RON 1.654.056 RON 1.100.453 RON 553.603 RON 550.301 RON 1.103.755 RON 0 RON 467.967 RON 0 RON 0 RON 5
2023 2.358.645 RON 2.726.591 RON 2.838.091 RON −132.356 RON −111.500 RON 1.808.010 RON 1.298.486 RON 509.524 RON 284.148 RON 1.523.862 RON 0 RON 432.894 RON 0 RON 0 RON 6
2024 3.454.447 RON 3.803.788 RON 3.935.654 RON −131.866 RON −131.866 RON 2.122.289 RON 973.520 RON 1.148.769 RON 59.892 RON 2.062.397 RON 0 RON 1.285.531 RON 0 RON 0 RON 9
2025 875.338 RON 1.218.385 RON 1.645.066 RON −426.681 RON −426.681 RON 1.918.346 RON 390.027 RON 1.528.319 RON −366.789 RON 2.285.135 RON 6.829 RON 1.523.083 RON 0 RON 0 RON 3

Reprezentanți și administratori (1)

COMAN GHEORGHE
administrator
Olt, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (1)

Lideri din domeniu

Top companii din Olt, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 736 companii din județul Olt. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Capitaluri proprii negative (−366.789 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.67) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−426.681 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 119.1% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
875,3 K RON
Rezultat Net 2025
−426,7 K RON
Total Active 2025
1,92 M RON
Scor Bonitate
24/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 24/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 503,7 K RON 884,5 K RON 1,37 M RON 2,77 M RON 2,36 M RON 3,45 M RON 875,3 K RON
Venituri totale 546,3 K RON 939,2 K RON 1,60 M RON 3,17 M RON 2,73 M RON 3,80 M RON 1,22 M RON
Cheltuieli totale 516,3 K RON 736,5 K RON 1,32 M RON 2,59 M RON 2,84 M RON 3,94 M RON 1,65 M RON
Rezultat net 24,6 K RON 193,9 K RON 267,7 K RON 550,1 K RON −132,4 K RON −131,9 K RON −426,7 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,78 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2025 (−366.789 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,67 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,67 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,00 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,84 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate390,0 K RON (20.3%)
Active circulante1,53 M RON (79.7%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri6,8 K RON
Creanțe1,52 M RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 128,18
Durata stocaj (zile) 3
Rotație creanțe (ori/an) 0,57
Durata încasare (zile) 635

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-48,7%
Marjă netă
-48,7%
ROA
-22,2%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 180,9 K RON 211,4 K RON 85,6%
2020 403,8 K RON 576,0 K RON 70,1%
2021 733,7 K RON 1,17 M RON 62,5%
2022 1,10 M RON 1,65 M RON 66,7%
2023 1,52 M RON 1,81 M RON 84,3%
2024 2,06 M RON 2,12 M RON 97,2%
2025 2,29 M RON 1,92 M RON 119,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

24
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 503,7 K RON 884,5 K RON 1,37 M RON 2,77 M RON 2,36 M RON 3,45 M RON 875,3 K RON ▼ 74,7%
Rezultat net 24,6 K RON 193,9 K RON 267,7 K RON 550,1 K RON −132,4 K RON −131,9 K RON −426,7 K RON ▼ 223,6%
Total active 211,4 K RON 576,0 K RON 1,17 M RON 1,65 M RON 1,81 M RON 2,12 M RON 1,92 M RON ▼ 9,6%
Capitaluri proprii 30,5 K RON 172,2 K RON 439,9 K RON 550,3 K RON 284,1 K RON 59,9 K RON −366,8 K RON ▼ 712,4%
Datorii totale 180,9 K RON 403,8 K RON 733,7 K RON 1,10 M RON 1,52 M RON 2,06 M RON 2,29 M RON ▲ 10,8%
Lichiditate curentă 0,94 0,61 0,57 0,50 0,33 0,56 0,67 ▲ 20,1%
Marjă netă (%) 4,88 21,92 19,60 19,89 -5,61 -3,82 -48,74 ▼ 1.175,9%
Scor bonitate 50 68 73 73 25 43 24 ▼ 44,2%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,78 M RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 119.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (24/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate