Publicitate

GRUP WEST ARAD SRL

CUI: 33485018 J2/871/2014 SRL Arad, Municipiul Arad
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 33485018
Cod înmatriculare J2/871/2014
EUID ROONRC.J2/871/2014
Data înmatriculării 2014-08-14
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 12 ani
Salariați (2025) 27 angajați

Adresă

România, Arad, Municipiul Arad, TIMIŞORII, 124-130, 310227

Țară: România
Județ: Arad
Localitate: Municipiul Arad
Stradă: TIMIŞORII
Număr: 124-130
Cod poștal: 310227

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 15.177.072 RON 15.281.885 RON 15.678.005 RON −396.120 RON −396.120 RON 12.254.115 RON 4.206.845 RON 8.047.270 RON 1.364.198 RON 10.891.632 RON 5.734.640 RON 1.783.386 RON 0 RON 1.715 RON 33
2024 16.329.906 RON 16.451.816 RON 16.789.870 RON −338.054 RON −338.054 RON 11.257.588 RON 4.066.687 RON 7.190.901 RON 1.026.144 RON 10.263.320 RON 5.678.685 RON 1.377.605 RON 0 RON 31.876 RON 0
2025 15.960.143 RON 16.322.092 RON 16.648.131 RON −326.039 RON −326.039 RON 10.905.803 RON 3.756.784 RON 7.149.019 RON 700.105 RON 10.367.120 RON 5.336.751 RON 1.787.030 RON 0 RON 161.422 RON 27

Reprezentanți și administratori (1)

MOCAN LEONTIN
administrator
Satu Mare, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (8)

Lideri din domeniu

Top companii din Arad, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 15 companii din județul Arad. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.69) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−326.039 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 95.1% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
15,96 M RON
Rezultat Net 2025
−326,0 K RON
Total Active 2025
10,91 M RON
Scor Bonitate
30/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 30/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 15,18 M RON 16,33 M RON 15,96 M RON
Venituri totale 15,28 M RON 16,45 M RON 16,32 M RON
Cheltuieli totale 15,68 M RON 16,79 M RON 16,65 M RON
Rezultat net −396,1 K RON −338,1 K RON −326,0 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 16,61 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,69 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,17 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,00 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,05 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate3,76 M RON (34.4%)
Active circulante7,15 M RON (65.6%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri5,34 M RON
Creanțe1,79 M RON
Numerar25,2 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 2,99
Durata stocaj (zile) 122
Rotație creanțe (ori/an) 8,93
Durata încasare (zile) 41

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-2,0%
Marjă netă
-2,0%
ROA
-3,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 10,89 M RON 12,25 M RON 88,9%
2024 10,26 M RON 11,26 M RON 91,2%
2025 10,37 M RON 10,91 M RON 95,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

30
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 15,18 M RON 16,33 M RON 15,96 M RON ▼ 2,3%
Rezultat net −396,1 K RON −338,1 K RON −326,0 K RON ▲ 3,6%
Total active 12,25 M RON 11,26 M RON 10,91 M RON ▼ 3,1%
Capitaluri proprii 1,36 M RON 1,03 M RON 700,1 K RON ▼ 31,8%
Datorii totale 10,89 M RON 10,26 M RON 10,37 M RON ▲ 1,0%
Lichiditate curentă 0,74 0,70 0,69 ▼ 1,6%
Marjă netă (%) -2,61 -2,07 -2,04 ▲ 1,4%
Scor bonitate 37 38 30 ▼ 21,1%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 16,61 M RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 95.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (30/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate