Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MARIN POPA CONSTRUCŢII SRL
Date generale
Adresă
România, Olt, Loc. Balş, Oraş Balş, Str. NUFĂRULUI, 1, 60, 1, 4, 26, 235100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.260.153 RON | 1.264.262 RON | 898.838 RON | 352.781 RON | 365.424 RON | 738.112 RON | 70.806 RON | 667.306 RON | 548.355 RON | 189.757 RON | 0 RON | 90.225 RON | 0 RON | 0 RON | 13 |
| 2020 | 1.212.364 RON | 1.267.485 RON | 1.095.530 RON | 159.639 RON | 171.955 RON | 954.677 RON | 105.658 RON | 849.019 RON | 707.994 RON | 246.683 RON | 0 RON | 176.755 RON | 0 RON | 0 RON | 16 |
| 2021 | 1.104.326 RON | 1.162.943 RON | 1.149.139 RON | 2.176 RON | 13.804 RON | 535.030 RON | 207.420 RON | 327.610 RON | 265.021 RON | 270.009 RON | 16.838 RON | 240.360 RON | 0 RON | 0 RON | 17 |
| 2022 | 1.250.312 RON | 1.250.701 RON | 916.273 RON | 321.919 RON | 334.428 RON | 703.376 RON | 212.368 RON | 491.008 RON | 516.940 RON | 186.436 RON | 18.342 RON | 238.298 RON | 0 RON | 0 RON | 15 |
| 2023 | 1.313.010 RON | 1.313.307 RON | 1.051.784 RON | 248.390 RON | 261.523 RON | 643.085 RON | 246.741 RON | 396.344 RON | 265.330 RON | 377.755 RON | 16.109 RON | 362.710 RON | 0 RON | 0 RON | 11 |
| 2024 | 1.461.118 RON | 1.461.257 RON | 1.113.257 RON | 285.666 RON | 348.000 RON | 780.130 RON | 292.455 RON | 487.675 RON | 302.996 RON | 477.134 RON | 8.769 RON | 478.102 RON | 0 RON | 0 RON | 9 |
| 2025 | 1.456.304 RON | 1.462.428 RON | 1.293.836 RON | 140.085 RON | 168.592 RON | 814.941 RON | 286.966 RON | 527.975 RON | 348.081 RON | 466.860 RON | 9.583 RON | 495.442 RON | 0 RON | 0 RON | 11 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (9)
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
Lideri din domeniu
Top companii din Olt, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 582 companii din județul Olt. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,26 M RON | 1,21 M RON | 1,10 M RON | 1,25 M RON | 1,31 M RON | 1,46 M RON | 1,46 M RON |
| Venituri totale | 1,26 M RON | 1,27 M RON | 1,16 M RON | 1,25 M RON | 1,31 M RON | 1,46 M RON | 1,46 M RON |
| Cheltuieli totale | 898,8 K RON | 1,10 M RON | 1,15 M RON | 916,3 K RON | 1,05 M RON | 1,11 M RON | 1,29 M RON |
| Rezultat net | 352,8 K RON | 159,6 K RON | 2,2 K RON | 321,9 K RON | 248,4 K RON | 285,7 K RON | 140,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,48 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,13 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,11 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,75 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 151,97 |
| Durata stocaj (zile) | 2 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,94 |
| Durata încasare (zile) | 124 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 189,8 K RON | 738,1 K RON | 25,7% |
| 2020 | 246,7 K RON | 954,7 K RON | 25,8% |
| 2021 | 270,0 K RON | 535,0 K RON | 50,5% |
| 2022 | 186,4 K RON | 703,4 K RON | 26,5% |
| 2023 | 377,8 K RON | 643,1 K RON | 58,7% |
| 2024 | 477,1 K RON | 780,1 K RON | 61,2% |
| 2025 | 466,9 K RON | 814,9 K RON | 57,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,26 M RON | 1,21 M RON | 1,10 M RON | 1,25 M RON | 1,31 M RON | 1,46 M RON | 1,46 M RON | ▼ 0,3% |
| Rezultat net | 352,8 K RON | 159,6 K RON | 2,2 K RON | 321,9 K RON | 248,4 K RON | 285,7 K RON | 140,1 K RON | ▼ 51,0% |
| Total active | 738,1 K RON | 954,7 K RON | 535,0 K RON | 703,4 K RON | 643,1 K RON | 780,1 K RON | 814,9 K RON | ▲ 4,5% |
| Capitaluri proprii | 548,4 K RON | 708,0 K RON | 265,0 K RON | 516,9 K RON | 265,3 K RON | 303,0 K RON | 348,1 K RON | ▲ 14,9% |
| Datorii totale | 189,8 K RON | 246,7 K RON | 270,0 K RON | 186,4 K RON | 377,8 K RON | 477,1 K RON | 466,9 K RON | ▼ 2,2% |
| Lichiditate curentă | 3,52 | 3,44 | 1,21 | 2,63 | 1,05 | 1,02 | 1,13 | ▲ 10,6% |
| Marjă netă (%) | 28,00 | 13,17 | 0,20 | 25,75 | 18,92 | 19,55 | 9,62 | ▼ 50,8% |
| Scor bonitate | 87 | 80 | 55 | 100 | 72 | 80 | 67 | ▼ 16,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (140,1 K RON).
- •Scorul de bonitate de 67/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,48 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.