Publicitate

RIST EXPERT CONSTRUCT SRL

CUI: 30633349 J29/1355/2012 SRL Prahova, Sat Poienarii Apostoli, Comuna Gorgota
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 30633349
Cod înmatriculare J29/1355/2012
EUID ROONRC.J29/1355/2012
Data înmatriculării 2012-09-06
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 14 ani
Salariați (2025) 1 angajați

Adresă

România, Prahova, Sat Poienarii Apostoli, Comuna Gorgota, POIENARII APOSTOLI, 440, 107278

Țară: România
Județ: Prahova
Localitate: Sat Poienarii Apostoli, Comuna Gorgota
Stradă: POIENARII APOSTOLI
Număr: 440
Cod poștal: 107278

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 905.364 RON 926.356 RON 1.131.924 RON −205.568 RON −205.568 RON 3.349.260 RON 762.950 RON 2.586.310 RON 3.011.279 RON 340.083 RON 20.711 RON 2.558.361 RON 0 RON 2.102 RON 5
2020 310.329 RON 1.076.043 RON 932.637 RON 140.919 RON 143.406 RON 6.220.043 RON 3.059.496 RON 3.160.547 RON 3.152.198 RON 3.067.845 RON 2.300.386 RON 652.946 RON 0 RON 0 RON 7
2021 4.915.905 RON 5.381.507 RON 4.198.502 RON 1.137.230 RON 1.183.005 RON 6.630.982 RON 2.634.481 RON 3.996.501 RON 4.289.428 RON 2.341.554 RON 2.052.603 RON 1.005.817 RON 0 RON 0 RON 8
2022 4.941.504 RON 9.867.115 RON 5.061.266 RON 4.764.313 RON 4.805.849 RON 10.522.824 RON 1.671.257 RON 8.851.567 RON 4.298.983 RON 6.223.841 RON 7.064.881 RON 1.671.187 RON 0 RON 0 RON 7
2023 16.893.144 RON 13.292.915 RON 6.802.418 RON 5.653.481 RON 6.490.497 RON 12.687.385 RON 279.425 RON 12.407.960 RON 9.952.464 RON 2.734.921 RON 2.913.206 RON 9.097.904 RON 0 RON 0 RON 6
2024 2.874.800 RON 6.086.590 RON 5.476.101 RON 537.701 RON 610.489 RON 10.928.192 RON 214.042 RON 10.714.150 RON 10.055.382 RON 873.309 RON 6.033.576 RON 4.665.054 RON 0 RON 499 RON 2
2025 4.140.547 RON 2.169.807 RON 1.857.573 RON 263.894 RON 312.234 RON 11.224.326 RON 2.721.060 RON 8.503.266 RON 7.692.276 RON 3.532.050 RON 4.208.667 RON 4.223.801 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

RISTACHE GEORGIAN DANIEL
administrator
Prahova, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (15)

Lideri din domeniu

Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 1,678 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Cifra de Afaceri 2025
4,14 M RON
Rezultat Net 2025
263,9 K RON
Total Active 2025
11,22 M RON
Scor Bonitate
82/100
A
Risc Scăzut — Clasa A
Scor bonitate: 82/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 905,4 K RON 310,3 K RON 4,92 M RON 4,94 M RON 16,89 M RON 2,87 M RON 4,14 M RON
Venituri totale 926,4 K RON 1,08 M RON 5,38 M RON 9,87 M RON 13,29 M RON 6,09 M RON 2,17 M RON
Cheltuieli totale 1,13 M RON 932,6 K RON 4,20 M RON 5,06 M RON 6,80 M RON 5,48 M RON 1,86 M RON
Rezultat net −205,6 K RON 140,9 K RON 1,14 M RON 4,76 M RON 5,65 M RON 537,7 K RON 263,9 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 8,83 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 2,41 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 1,22 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,02 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 3,18 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate2,72 M RON (24.2%)
Active circulante8,50 M RON (75.8%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri4,21 M RON
Creanțe4,22 M RON
Numerar70,8 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 0,98
Durata stocaj (zile) 371
Rotație creanțe (ori/an) 0,98
Durata încasare (zile) 372

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
7,5%
Marjă netă
6,4%
ROA
2,4%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 340,1 K RON 3,35 M RON 10,2%
2020 3,07 M RON 6,22 M RON 49,3%
2021 2,34 M RON 6,63 M RON 35,3%
2022 6,22 M RON 10,52 M RON 59,2%
2023 2,73 M RON 12,69 M RON 21,6%
2024 873,3 K RON 10,93 M RON 8,0%
2025 3,53 M RON 11,22 M RON 31,5%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

82
din 100 puncte
Clasa A — Risc Scăzut
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Bună (marjă 5–10%) 20/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 905,4 K RON 310,3 K RON 4,92 M RON 4,94 M RON 16,89 M RON 2,87 M RON 4,14 M RON ▲ 44,0%
Rezultat net −205,6 K RON 140,9 K RON 1,14 M RON 4,76 M RON 5,65 M RON 537,7 K RON 263,9 K RON ▼ 50,9%
Total active 3,35 M RON 6,22 M RON 6,63 M RON 10,52 M RON 12,69 M RON 10,93 M RON 11,22 M RON ▲ 2,7%
Capitaluri proprii 3,01 M RON 3,15 M RON 4,29 M RON 4,30 M RON 9,95 M RON 10,06 M RON 7,69 M RON ▼ 23,5%
Datorii totale 340,1 K RON 3,07 M RON 2,34 M RON 6,22 M RON 2,73 M RON 873,3 K RON 3,53 M RON ▲ 304,4%
Lichiditate curentă 7,60 1,03 1,71 1,42 4,54 12,27 2,41 ▼ 80,4%
Marjă netă (%) -22,71 45,41 23,13 96,41 33,47 18,70 6,37 ▼ 65,9%
Scor bonitate 64 77 95 72 100 87 82 ▼ 5,7%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (263,9 K RON).
  • Lichiditate curentă bună (2.41), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 82/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 8,83 M RON.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate