Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SIMOSTEPH CONSULTING SRL
Date generale
Adresă
România, Prahova, Sat Proviţa de Jos, Comuna Proviţa de Jos, PROVIŢA DE JOS, 305, 107475
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 112.715 RON | 112.915 RON | 24.490 RON | 85.038 RON | 88.425 RON | 143.544 RON | 235 RON | 143.309 RON | 142.641 RON | 903 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 94.416 RON | 103.091 RON | 14.984 RON | 85.395 RON | 88.107 RON | 222.890 RON | 3.556 RON | 219.334 RON | 85.635 RON | 136.251 RON | 0 RON | 0 RON | 1.004 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 138.821 RON | 140.144 RON | 26.403 RON | 110.066 RON | 113.741 RON | 224.511 RON | 2.889 RON | 221.622 RON | 195.701 RON | 28.734 RON | 0 RON | 0 RON | 76 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 190.215 RON | 190.215 RON | 43.206 RON | 142.347 RON | 147.009 RON | 149.127 RON | 2.222 RON | 146.905 RON | 142.587 RON | 6.464 RON | 0 RON | 98.300 RON | 76 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 250.507 RON | 250.833 RON | 68.937 RON | 179.388 RON | 181.896 RON | 236.912 RON | 1.555 RON | 235.357 RON | 223.675 RON | 13.237 RON | 625 RON | 103 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 261.505 RON | 261.505 RON | 124.306 RON | 134.584 RON | 137.199 RON | 156.984 RON | 889 RON | 156.095 RON | 134.824 RON | 22.160 RON | 0 RON | 111.792 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 223.076 RON | 222.959 RON | 135.806 RON | 77.103 RON | 87.153 RON | 89.015 RON | 4.554 RON | 84.461 RON | 77.343 RON | 11.672 RON | 0 RON | 51 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 4612 Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4612 — Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie
Top format din 29 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 112,7 K RON | 94,4 K RON | 138,8 K RON | 190,2 K RON | 250,5 K RON | 261,5 K RON | 223,1 K RON |
| Venituri totale | 112,9 K RON | 103,1 K RON | 140,1 K RON | 190,2 K RON | 250,8 K RON | 261,5 K RON | 223,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 24,5 K RON | 15,0 K RON | 26,4 K RON | 43,2 K RON | 68,9 K RON | 124,3 K RON | 135,8 K RON |
| Rezultat net | 85,0 K RON | 85,4 K RON | 110,1 K RON | 142,3 K RON | 179,4 K RON | 134,6 K RON | 77,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 292,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 7,24 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 7,24 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 7,23 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 7,63 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4.374,04 |
| Durata încasare (zile) | 0 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 903 RON | 143,5 K RON | 0,6% |
| 2020 | 136,3 K RON | 222,9 K RON | 61,1% |
| 2021 | 28,7 K RON | 224,5 K RON | 12,8% |
| 2022 | 6,5 K RON | 149,1 K RON | 4,3% |
| 2023 | 13,2 K RON | 236,9 K RON | 5,6% |
| 2024 | 22,2 K RON | 157,0 K RON | 14,1% |
| 2025 | 11,7 K RON | 89,0 K RON | 13,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 112,7 K RON | 94,4 K RON | 138,8 K RON | 190,2 K RON | 250,5 K RON | 261,5 K RON | 223,1 K RON | ▼ 14,7% |
| Rezultat net | 85,0 K RON | 85,4 K RON | 110,1 K RON | 142,3 K RON | 179,4 K RON | 134,6 K RON | 77,1 K RON | ▼ 42,7% |
| Total active | 143,5 K RON | 222,9 K RON | 224,5 K RON | 149,1 K RON | 236,9 K RON | 157,0 K RON | 89,0 K RON | ▼ 43,3% |
| Capitaluri proprii | 142,6 K RON | 85,6 K RON | 195,7 K RON | 142,6 K RON | 223,7 K RON | 134,8 K RON | 77,3 K RON | ▼ 42,6% |
| Datorii totale | 903 RON | 136,3 K RON | 28,7 K RON | 6,5 K RON | 13,2 K RON | 22,2 K RON | 11,7 K RON | ▼ 47,3% |
| Lichiditate curentă | 158,70 | 1,61 | 7,71 | 22,73 | 17,78 | 7,04 | 7,24 | ▲ 2,7% |
| Marjă netă (%) | 75,45 | 90,45 | 79,29 | 74,83 | 71,61 | 51,47 | 34,56 | ▼ 32,9% |
| Scor bonitate | 87 | 77 | 100 | 100 | 95 | 87 | 87 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (77,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (7.24), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 292,6 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.