Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
KLASS INTERIORS CONCEPT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Prahova, Municipiul Ploieşti, STREJNIC, 10, A5, B, 4, 37
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 605.665 RON | 692.444 RON | 672.046 RON | 14.304 RON | 20.398 RON | 355.727 RON | 4.204 RON | 351.523 RON | 13.944 RON | 344.145 RON | 247.732 RON | 64.605 RON | 0 RON | 2.362 RON | 4 |
| 2020 | 1.012.354 RON | 1.015.119 RON | 1.062.090 RON | −56.285 RON | −46.971 RON | 607.507 RON | 87.734 RON | 519.773 RON | −42.341 RON | 652.777 RON | 436.050 RON | 67.137 RON | 0 RON | 2.929 RON | 7 |
| 2021 | 1.273.166 RON | 1.292.997 RON | 1.159.831 RON | 121.234 RON | 133.166 RON | 3.339.500 RON | 70.628 RON | 3.268.872 RON | 78.893 RON | 746.899 RON | 613.403 RON | 2.586.335 RON | 2.522.204 RON | 8.496 RON | 6 |
| 2022 | 744.472 RON | 1.150.261 RON | 1.115.978 RON | 23.877 RON | 34.283 RON | 3.792.223 RON | 254.209 RON | 3.538.014 RON | 81.951 RON | 1.284.610 RON | 893.779 RON | 2.625.350 RON | 2.426.309 RON | 647 RON | 8 |
| 2023 | 642.149 RON | 642.699 RON | 806.732 RON | −170.999 RON | −164.033 RON | 3.567.086 RON | 169.784 RON | 3.397.302 RON | −89.047 RON | 1.229.913 RON | 811.873 RON | 2.558.528 RON | 2.426.309 RON | 89 RON | 6 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (9)
- 3101 Fabricarea de mobilă pentru birouri şi magazine
- 3102 Fabricarea de mobilă pentru bucătării
- 3103 Fabricarea de saltele şi somiere
- 3109 Fabricarea de mobilă n.c.a.
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−89.047 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2023 (−170.999 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 605,7 K RON | 1,01 M RON | 1,27 M RON | 744,5 K RON | 642,1 K RON |
| Venituri totale | 692,4 K RON | 1,02 M RON | 1,29 M RON | 1,15 M RON | 642,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 672,0 K RON | 1,06 M RON | 1,16 M RON | 1,12 M RON | 806,7 K RON |
| Rezultat net | 14,3 K RON | −56,3 K RON | 121,2 K RON | 23,9 K RON | −171,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 797,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,76 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,10 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,02 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,90 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,79 |
| Durata stocaj (zile) | 462 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,25 |
| Durata încasare (zile) | 1.454 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 344,1 K RON | 355,7 K RON | 96,7% |
| 2020 | 652,8 K RON | 607,5 K RON | 107,5% |
| 2021 | 746,9 K RON | 3,34 M RON | 22,4% |
| 2022 | 1,28 M RON | 3,79 M RON | 33,9% |
| 2023 | 1,23 M RON | 3,57 M RON | 34,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 605,7 K RON | 1,01 M RON | 1,27 M RON | 744,5 K RON | 642,1 K RON | ▼ 13,7% |
| Rezultat net | 14,3 K RON | −56,3 K RON | 121,2 K RON | 23,9 K RON | −171,0 K RON | ▼ 816,2% |
| Total active | 355,7 K RON | 607,5 K RON | 3,34 M RON | 3,79 M RON | 3,57 M RON | ▼ 5,9% |
| Capitaluri proprii | 13,9 K RON | −42,3 K RON | 78,9 K RON | 82,0 K RON | −89,0 K RON | ▼ 208,7% |
| Datorii totale | 344,1 K RON | 652,8 K RON | 746,9 K RON | 1,28 M RON | 1,23 M RON | ▼ 4,3% |
| Lichiditate curentă | 1,02 | 0,80 | 4,38 | 2,75 | 2,76 | ▲ 0,3% |
| Marjă netă (%) | 2,36 | -5,56 | 9,52 | 3,21 | -26,63 | ▼ 929,6% |
| Scor bonitate | 50 | 24 | 78 | 53 | 41 | ▼ 22,6% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Lichiditate curentă bună (2.76), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 797,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2023, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (41/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.