Publicitate

FERMA HODISA S.R.L.

CUI: 41097840 J30/580/2019 SRL Satu Mare, Sat Hodişa, Comuna Socond
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 41097840
Cod înmatriculare J30/580/2019
EUID ROONRC.J30/580/2019
Data înmatriculării 2019-05-10
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 7 ani

Adresă

România, Satu Mare, Sat Hodişa, Comuna Socond, HODIŞA, 111, 447287

Țară: România
Județ: Satu Mare
Localitate: Sat Hodişa, Comuna Socond
Stradă: HODIŞA
Număr: 111
Cod poștal: 447287

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 5.715 RON 9.321 RON 9.298 RON 20 RON 23 RON 21.764 RON 0 RON 21.764 RON 16.213 RON 5.551 RON 8.821 RON 7.567 RON 0 RON 0 RON 0
2024 4.034 RON 3.494 RON 7.133 RON −3.639 RON −3.639 RON 16.656 RON 0 RON 16.656 RON 12.574 RON 4.082 RON 4.788 RON 7.359 RON 0 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

POP ANCUŢA IONELA
administrator
Satu Mare, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−3.639 RON)
Cifra de Afaceri 2024
4,0 K RON
Rezultat Net 2024
−3,6 K RON
Total Active 2024
16,7 K RON
Scor Bonitate
64/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 64/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 5,7 K RON 4,0 K RON
Venituri totale 9,3 K RON 3,5 K RON
Cheltuieli totale 9,3 K RON 7,1 K RON
Rezultat net 20 RON −3,6 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 2,4 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 4,08 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 2,91 ≥ 0.8 Bun
Lichiditate imediată 1,10 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 4,08 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante16,7 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri4,8 K RON
Creanțe7,4 K RON
Numerar4,5 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 0,84
Durata stocaj (zile) 433
Rotație creanțe (ori/an) 0,55
Durata încasare (zile) 666

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-90,2%
Marjă netă
-90,2%
ROA
-21,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 5,6 K RON 21,8 K RON 25,5%
2024 4,1 K RON 16,7 K RON 24,5%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

64
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 5,7 K RON 4,0 K RON ▼ 29,4%
Rezultat net 20 RON −3,6 K RON ▼ 18.295,0%
Total active 21,8 K RON 16,7 K RON ▼ 23,5%
Capitaluri proprii 16,2 K RON 12,6 K RON ▼ 22,4%
Datorii totale 5,6 K RON 4,1 K RON ▼ 26,5%
Lichiditate curentă 3,92 4,08 ▲ 4,1%
Marjă netă (%) 0,35 -90,21 ▼ 25.874,3%
Scor bonitate 77 64 ▼ 16,9%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
  • Lichiditate curentă bună (4.08), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 64/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate