Publicitate

UNELTEXPERT SRL

CUI: 37006231 J30/83/2017 SRL Satu Mare, Municipiul Satu Mare
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 37006231
Cod înmatriculare J30/83/2017
EUID ROONRC.J30/83/2017
Data înmatriculării 2017-02-08
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 9 ani
Salariați (2024) 1 angajați

Adresă

România, Satu Mare, Municipiul Satu Mare, BOTIZULUI, 24, 440101

Țară: România
Județ: Satu Mare
Localitate: Municipiul Satu Mare
Stradă: BOTIZULUI
Număr: 24
Cod poștal: 440101

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 174.790 RON 175.214 RON 147.112 RON 21.082 RON 28.102 RON 364.029 RON 227.693 RON 136.336 RON 47.034 RON 316.995 RON 74.093 RON 55.041 RON 0 RON 0 RON 1
2024 100.221 RON 100.221 RON 153.173 RON −52.952 RON −52.952 RON 372.049 RON 153.481 RON 218.568 RON −7.548 RON 379.597 RON 71.872 RON 146.311 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (2)

ARDELEAN IOAN CLAUDIU
administrator
Satu Mare, România
Pagina administratorului
MUREŞAN ISTVAN
administrator
Satu Mare, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (22)

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−7.548 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.58) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−52.952 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 102% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
100,2 K RON
Rezultat Net 2024
−53,0 K RON
Total Active 2024
372,0 K RON
Scor Bonitate
24/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 24/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 174,8 K RON 100,2 K RON
Venituri totale 175,2 K RON 100,2 K RON
Cheltuieli totale 147,1 K RON 153,2 K RON
Rezultat net 21,1 K RON −53,0 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 25,7 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−7.548 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,58 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,39 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,00 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,98 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate153,5 K RON (41.3%)
Active circulante218,6 K RON (58.7%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri71,9 K RON
Creanțe146,3 K RON
Numerar385 RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 1,39
Durata stocaj (zile) 262
Rotație creanțe (ori/an) 0,68
Durata încasare (zile) 533

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-52,8%
Marjă netă
-52,8%
ROA
-14,2%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 317,0 K RON 364,0 K RON 87,1%
2024 379,6 K RON 372,0 K RON 102,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

24
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 174,8 K RON 100,2 K RON ▼ 42,7%
Rezultat net 21,1 K RON −53,0 K RON ▼ 351,2%
Total active 364,0 K RON 372,0 K RON ▲ 2,2%
Capitaluri proprii 47,0 K RON −7,5 K RON ▼ 116,0%
Datorii totale 317,0 K RON 379,6 K RON ▲ 19,7%
Lichiditate curentă 0,43 0,58 ▲ 33,9%
Marjă netă (%) 12,06 -52,84 ▼ 538,1%
Scor bonitate 55 24 ▼ 56,4%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 102% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (24/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate