Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PRACTICAL TOP INSTAL SRL
Date generale
Adresă
România, Argeş, Municipiul Piteşti, GRIVIŢEI, 2, B16, B, 10, 39, 110010, Cartier Central
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 277.399 RON | 277.399 RON | 197.320 RON | 77.305 RON | 80.079 RON | 656.370 RON | 170.903 RON | 485.467 RON | 388.988 RON | 267.382 RON | 0 RON | 479.626 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 435.247 RON | 435.247 RON | 239.958 RON | 191.034 RON | 195.289 RON | 721.452 RON | 206.513 RON | 514.939 RON | 580.022 RON | 141.430 RON | 0 RON | 479.320 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 676.256 RON | 676.256 RON | 220.073 RON | 449.420 RON | 456.183 RON | 993.749 RON | 157.544 RON | 836.205 RON | 924.179 RON | 69.570 RON | 0 RON | 795.348 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 729.603 RON | 729.603 RON | 276.977 RON | 446.424 RON | 452.626 RON | 1.102.791 RON | 128.383 RON | 974.408 RON | 1.054.813 RON | 47.978 RON | 0 RON | 934.746 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 494.469 RON | 494.469 RON | 209.905 RON | 279.619 RON | 284.564 RON | 1.135.900 RON | 103.693 RON | 1.032.207 RON | 1.110.518 RON | 25.382 RON | 24.783 RON | 946.129 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 562.937 RON | 562.967 RON | 273.014 RON | 278.095 RON | 289.953 RON | 1.300.045 RON | 79.002 RON | 1.221.043 RON | 1.156.874 RON | 143.171 RON | 0 RON | 935.859 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 431.322 RON | 476.385 RON | 273.808 RON | 195.109 RON | 202.577 RON | 1.331.886 RON | 54.312 RON | 1.277.574 RON | 1.304.130 RON | 27.756 RON | 44.973 RON | 1.053.887 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4322 — Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
Top format din 251 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 277,4 K RON | 435,2 K RON | 676,3 K RON | 729,6 K RON | 494,5 K RON | 562,9 K RON | 431,3 K RON |
| Venituri totale | 277,4 K RON | 435,2 K RON | 676,3 K RON | 729,6 K RON | 494,5 K RON | 563,0 K RON | 476,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 197,3 K RON | 240,0 K RON | 220,1 K RON | 277,0 K RON | 209,9 K RON | 273,0 K RON | 273,8 K RON |
| Rezultat net | 77,3 K RON | 191,0 K RON | 449,4 K RON | 446,4 K RON | 279,6 K RON | 278,1 K RON | 195,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 591,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 46,03 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 44,41 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 6,44 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 47,99 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 9,59 |
| Durata stocaj (zile) | 38 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,41 |
| Durata încasare (zile) | 892 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 267,4 K RON | 656,4 K RON | 40,7% |
| 2020 | 141,4 K RON | 721,5 K RON | 19,6% |
| 2021 | 69,6 K RON | 993,7 K RON | 7,0% |
| 2022 | 48,0 K RON | 1,10 M RON | 4,4% |
| 2023 | 25,4 K RON | 1,14 M RON | 2,2% |
| 2024 | 143,2 K RON | 1,30 M RON | 11,0% |
| 2025 | 27,8 K RON | 1,33 M RON | 2,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 277,4 K RON | 435,2 K RON | 676,3 K RON | 729,6 K RON | 494,5 K RON | 562,9 K RON | 431,3 K RON | ▼ 23,4% |
| Rezultat net | 77,3 K RON | 191,0 K RON | 449,4 K RON | 446,4 K RON | 279,6 K RON | 278,1 K RON | 195,1 K RON | ▼ 29,8% |
| Total active | 656,4 K RON | 721,5 K RON | 993,7 K RON | 1,10 M RON | 1,14 M RON | 1,30 M RON | 1,33 M RON | ▲ 2,4% |
| Capitaluri proprii | 389,0 K RON | 580,0 K RON | 924,2 K RON | 1,05 M RON | 1,11 M RON | 1,16 M RON | 1,30 M RON | ▲ 12,7% |
| Datorii totale | 267,4 K RON | 141,4 K RON | 69,6 K RON | 48,0 K RON | 25,4 K RON | 143,2 K RON | 27,8 K RON | ▼ 80,6% |
| Lichiditate curentă | 1,82 | 3,64 | 12,02 | 20,31 | 40,67 | 8,53 | 46,03 | ▲ 439,7% |
| Marjă netă (%) | 27,87 | 43,89 | 66,46 | 61,19 | 56,55 | 49,40 | 45,24 | ▼ 8,4% |
| Scor bonitate | 82 | 100 | 100 | 95 | 87 | 87 | 87 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (195,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (46.03), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 591,8 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.