Publicitate

Publicitate

Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum

RO TRANS ZEYMA S.R.L.

CUI: 42890036 J3/1172/2020 SRL Argeş, Sat Cieşti, Comuna Lunca Corbului
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 42890036
Cod înmatriculare J3/1172/2020
EUID ROONRC.J3/1172/2020
Data înmatriculării 2020-08-07
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 6 ani
Salariați (2023) 1 angajați

Adresă

România, Argeş, Sat Cieşti, Comuna Lunca Corbului, Măghiranului, 96, 117438

Țară: România
Județ: Argeş
Localitate: Sat Cieşti, Comuna Lunca Corbului
Stradă: Măghiranului
Număr: 96
Cod poștal: 117438

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2021 38.811 RON 38.811 RON 12.631 RON 25.016 RON 26.180 RON 179.652 RON 116.513 RON 63.139 RON 25.094 RON 154.558 RON 0 RON 49.104 RON 0 RON 0 RON 1
2022 0 RON 0 RON 81.375 RON −81.375 RON −81.375 RON 177.881 RON 121.868 RON 56.013 RON −56.281 RON 234.162 RON 0 RON 49.104 RON 0 RON 0 RON 3
2023 0 RON 0 RON 47.172 RON −47.172 RON −47.172 RON 177.881 RON 121.868 RON 56.013 RON −103.453 RON 281.334 RON 0 RON 49.104 RON 0 RON 0 RON 1

Reprezentanți și administratori (1)

ÇAKAL MEHMET AKIF
administrator
Turcia
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2021–2023

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2023
  • •Capitaluri proprii negative (−103.453 RON) — risc de insolvență tehnică
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.2) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • •Pierdere netă înregistrată în 2023 (−47.172 RON)
  • •Grad ridicat de îndatorare: 158.2% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2023
0 RON
Rezultat Net 2023
−47,2 K RON
Total Active 2023
177,9 K RON
Scor Bonitate
22/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 22/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202120222023
Cifra de afaceri 38,8 K RON 0 RON 0 RON
Venituri totale 38,8 K RON 0 RON 0 RON
Cheltuieli totale 12,6 K RON 81,4 K RON 47,2 K RON
Rezultat net 25,0 K RON −81,4 K RON −47,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): −25,9 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2023 (−103.453 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: ■ 1.0 (minim)   ■ 2.0 (optim)

Valori 2023

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,20 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,20 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,02 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,63 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2023)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate121,9 K RON (68.5%)
Active circulante56,0 K RON (31.5%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe49,1 K RON
Numerar6,9 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2023)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) –
Durata stocaj (zile) –
Rotație creanțe (ori/an) –
Durata încasare (zile) –

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
–
Marjă netă
–
ROA
-26,5%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2021 154,6 K RON 179,7 K RON 86,0%
2022 234,2 K RON 177,9 K RON 131,6%
2023 281,3 K RON 177,9 K RON 158,2%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2023

22
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Date insuficiente 5/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202120222023 YoY
Cifra de afaceri 38,8 K RON 0 RON 0 RON –
Rezultat net 25,0 K RON −81,4 K RON −47,2 K RON ▲ 42,0%
Total active 179,7 K RON 177,9 K RON 177,9 K RON ▲ 0,0%
Capitaluri proprii 25,1 K RON −56,3 K RON −103,5 K RON ▼ 83,8%
Datorii totale 154,6 K RON 234,2 K RON 281,3 K RON ▲ 20,1%
Lichiditate curentă 0,41 0,24 0,20 ▼ 16,8%
Marjă netă (%) 64,46 – – –
Scor bonitate 55 15 22 ▲ 46,7%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • •Cifra de afaceri a scăzut față de 2021, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • •Compania înregistrează pierdere netă în 2023, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • •Grad de îndatorare de 158.2% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • •Scor de bonitate scăzut (22/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2023.

Publicitate