AVD TRANSAUTO S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Sălaj, Municipiul Zalău, IOAN NICHITA, 7, F6, 4, 17
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 27.271 RON | 27.271 RON | 17.377 RON | 9.876 RON | 9.894 RON | 36.747 RON | 31.020 RON | 5.727 RON | 10.076 RON | 26.671 RON | 0 RON | 100 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 9.020 RON | 34.045 RON | 41.119 RON | −8.095 RON | −7.074 RON | 4.847 RON | 0 RON | 4.847 RON | 1.981 RON | 2.866 RON | 0 RON | 639 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 5.220 RON | 5.220 RON | 4.983 RON | 88 RON | 237 RON | 7.320 RON | 0 RON | 7.320 RON | 2.069 RON | 5.251 RON | 0 RON | 1.547 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 2.550 RON | 2.551 RON | 3.322 RON | −771 RON | −771 RON | 4.320 RON | 0 RON | 4.320 RON | 1.298 RON | 3.022 RON | 0 RON | 1.119 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 7.302 RON | 7.302 RON | 7.237 RON | −324 RON | 65 RON | 5.987 RON | 0 RON | 5.987 RON | 973 RON | 5.014 RON | 300 RON | 2.446 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 4.184 RON | 4.184 RON | 4.184 RON | −145 RON | 0 RON | 4.824 RON | 0 RON | 4.824 RON | 828 RON | 3.996 RON | 0 RON | 2.559 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Sălaj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 791 companii din județul Sălaj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2020–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−145 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 82.8% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 27,3 K RON | 9,0 K RON | 5,2 K RON | 2,6 K RON | 7,3 K RON | 4,2 K RON |
| Venituri totale | 27,3 K RON | 34,0 K RON | 5,2 K RON | 2,6 K RON | 7,3 K RON | 4,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 17,4 K RON | 41,1 K RON | 5,0 K RON | 3,3 K RON | 7,2 K RON | 4,2 K RON |
| Rezultat net | 9,9 K RON | −8,1 K RON | 88 RON | −771 RON | −324 RON | −145 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −3,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,21 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,21 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,57 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,21 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,64 |
| Durata încasare (zile) | 223 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 26,7 K RON | 36,7 K RON | 72,6% |
| 2021 | 2,9 K RON | 4,8 K RON | 59,1% |
| 2022 | 5,3 K RON | 7,3 K RON | 71,7% |
| 2023 | 3,0 K RON | 4,3 K RON | 70,0% |
| 2024 | 5,0 K RON | 6,0 K RON | 83,8% |
| 2025 | 4,0 K RON | 4,8 K RON | 82,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 27,3 K RON | 9,0 K RON | 5,2 K RON | 2,6 K RON | 7,3 K RON | 4,2 K RON | ▼ 42,7% |
| Rezultat net | 9,9 K RON | −8,1 K RON | 88 RON | −771 RON | −324 RON | −145 RON | ▲ 55,2% |
| Total active | 36,7 K RON | 4,8 K RON | 7,3 K RON | 4,3 K RON | 6,0 K RON | 4,8 K RON | ▼ 19,4% |
| Capitaluri proprii | 10,1 K RON | 2,0 K RON | 2,1 K RON | 1,3 K RON | 973 RON | 828 RON | ▼ 14,9% |
| Datorii totale | 26,7 K RON | 2,9 K RON | 5,3 K RON | 3,0 K RON | 5,0 K RON | 4,0 K RON | ▼ 20,3% |
| Lichiditate curentă | 0,21 | 1,69 | 1,39 | 1,43 | 1,19 | 1,21 | ▲ 1,1% |
| Marjă netă (%) | 36,21 | -89,75 | 1,69 | -30,24 | -4,44 | -3,47 | ▲ 21,8% |
| Scor bonitate | 55 | 54 | 57 | 49 | 52 | 52 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2020, reflectând o contracție a activității.
- •Scorul de bonitate de 52/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Grad de îndatorare de 82.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2025.