Publicitate

TER SPEED CARGOROM S.R.L.

CUI: 45497806 J3/122/2022 SRL Argeş, Municipiul Piteşti
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 45497806
Cod înmatriculare J3/122/2022
EUID ROONRC.J3/122/2022
Data înmatriculării 2022-01-19
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 4 ani
Salariați (2024) 2 angajați

Adresă

România, Argeş, Municipiul Piteşti, LIVEZILOR, 10, 11, A, 4, 19, 110128

Țară: România
Județ: Argeş
Localitate: Municipiul Piteşti
Stradă: LIVEZILOR
Număr: 10
Bloc: 11
Scară: A
Etaj: 4
Apartament: 19
Cod poștal: 110128

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2022 252.104 RON 252.884 RON 250.012 RON 489 RON 2.872 RON 327.069 RON 183.420 RON 143.649 RON 689 RON 326.380 RON 0 RON 76.377 RON 0 RON 0 RON 2
2023 419.322 RON 421.509 RON 494.021 RON −76.704 RON −72.512 RON 295.355 RON 184.575 RON 110.780 RON −128.569 RON 424.716 RON 0 RON 52.571 RON 0 RON 792 RON 2
2024 240.894 RON 288.012 RON 397.650 RON −112.516 RON −109.638 RON 156.244 RON 95.091 RON 61.153 RON −241.473 RON 398.495 RON 0 RON 28.559 RON 0 RON 778 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

ERGÜN TOLUNAY
administrator
Vâlcea, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (1)

Raport Economico-Financiar

2022–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−241.473 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.15) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−112.516 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 255.1% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
240,9 K RON
Rezultat Net 2024
−112,5 K RON
Total Active 2024
156,2 K RON
Scor Bonitate
12/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 12/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202220232024
Cifra de afaceri 252,1 K RON 419,3 K RON 240,9 K RON
Venituri totale 252,9 K RON 421,5 K RON 288,0 K RON
Cheltuieli totale 250,0 K RON 494,0 K RON 397,7 K RON
Rezultat net 489 RON −76,7 K RON −112,5 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 292,9 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−241.473 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,15 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,15 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,08 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,39 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate95,1 K RON (60.9%)
Active circulante61,2 K RON (39.1%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe28,6 K RON
Numerar32,6 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 8,43
Durata încasare (zile) 43

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-45,5%
Marjă netă
-46,7%
ROA
-72,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2022 326,4 K RON 327,1 K RON 99,8%
2023 424,7 K RON 295,4 K RON 143,8%
2024 398,5 K RON 156,2 K RON 255,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

12
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202220232024 YoY
Cifra de afaceri 252,1 K RON 419,3 K RON 240,9 K RON ▼ 42,6%
Rezultat net 489 RON −76,7 K RON −112,5 K RON ▼ 46,7%
Total active 327,1 K RON 295,4 K RON 156,2 K RON ▼ 47,1%
Capitaluri proprii 689 RON −128,6 K RON −241,5 K RON ▼ 87,8%
Datorii totale 326,4 K RON 424,7 K RON 398,5 K RON ▼ 6,2%
Lichiditate curentă 0,44 0,26 0,15 ▼ 41,1%
Marjă netă (%) 0,19 -18,29 -46,71 ▼ 155,4%
Scor bonitate 38 19 12 ▼ 36,8%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 292,9 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 255.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (12/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2024.

Publicitate