Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
CASA AUTO AG S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Argeş, Sat Cătanele, Comuna Căteasca, 182, 117221
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 129.429 RON | 129.728 RON | 102.703 RON | 23.211 RON | 27.025 RON | 123.165 RON | 0 RON | 123.165 RON | 23.411 RON | 99.754 RON | 103.018 RON | 14.135 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 403.658 RON | 404.177 RON | 333.971 RON | 60.266 RON | 70.206 RON | 833.067 RON | 327.082 RON | 505.985 RON | 83.677 RON | 571.869 RON | 191.057 RON | 96.557 RON | 177.521 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 649.237 RON | 694.374 RON | 717.787 RON | −23.413 RON | −23.413 RON | 514.017 RON | 285.176 RON | 228.841 RON | 60.263 RON | 303.794 RON | 208.197 RON | 11.131 RON | 149.960 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 1.422.698 RON | 1.522.150 RON | 1.420.169 RON | 83.468 RON | 101.981 RON | 628.550 RON | 343.896 RON | 284.654 RON | 99.287 RON | 388.679 RON | 64.638 RON | 135.553 RON | 140.773 RON | 189 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4520 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor
- 4532 Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
Lideri din domeniu
Top companii din Argeş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4532 — Comerţ cu amănuntul de piese şi accesorii pentru autovehicule
Top format din 174 companii din județul Argeş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2022–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.73) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 129,4 K RON | 403,7 K RON | 649,2 K RON | 1,42 M RON |
| Venituri totale | 129,7 K RON | 404,2 K RON | 694,4 K RON | 1,52 M RON |
| Cheltuieli totale | 102,7 K RON | 334,0 K RON | 717,8 K RON | 1,42 M RON |
| Rezultat net | 23,2 K RON | 60,3 K RON | −23,4 K RON | 83,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,68 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,73 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,57 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,22 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,62 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 22,01 |
| Durata stocaj (zile) | 17 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 10,50 |
| Durata încasare (zile) | 35 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2022 | 99,8 K RON | 123,2 K RON | 81,0% |
| 2023 | 571,9 K RON | 833,1 K RON | 68,7% |
| 2024 | 303,8 K RON | 514,0 K RON | 59,1% |
| 2025 | 388,7 K RON | 628,6 K RON | 61,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 129,4 K RON | 403,7 K RON | 649,2 K RON | 1,42 M RON | ▲ 119,1% |
| Rezultat net | 23,2 K RON | 60,3 K RON | −23,4 K RON | 83,5 K RON | ▲ 456,5% |
| Total active | 123,2 K RON | 833,1 K RON | 514,0 K RON | 628,6 K RON | ▲ 22,3% |
| Capitaluri proprii | 23,4 K RON | 83,7 K RON | 60,3 K RON | 99,3 K RON | ▲ 64,8% |
| Datorii totale | 99,8 K RON | 571,9 K RON | 303,8 K RON | 388,7 K RON | ▲ 27,9% |
| Lichiditate curentă | 1,23 | 0,88 | 0,75 | 0,73 | ▼ 2,8% |
| Marjă netă (%) | 17,93 | 14,93 | -3,61 | 5,87 | ▲ 262,6% |
| Scor bonitate | 67 | 68 | 37 | 63 | ▲ 70,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2022, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (83,5 K RON).
- •Scorul de bonitate de 63/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,68 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2022–2025.